Speváčka Nika Karch: Od Beáty Dubasovej cez Desmod k švédskej legende Rednex

Speváčka Nika Karch: Od Beáty Dubasovej cez Desmod k švédskej legende Rednex

Vlastným menom Veronika Karchová sana nudu vo svojom mladom živote určite sťažovať nemôže. Rodená Michalovčanka  žijúca v Nitre, pochodila kus sveta.  Aktuálne vyráža na turné so švédskou kapelou Rednex, kde je speváčkou. Na minuloročnej svadbe jej zaspievala Beáta Dubasová, ale aj kedysi populárna česká skupina Lunetic. Ako bývalá vokalistka Desmodu prišla ich podporiť na krst CD,  a tam sme ju vyspovedali.

Čo vás spája s Beátou Dubasovou,  často sa objavujete s ňou na verejnosti…

Asi pred piatimi rokmi sme absolvovali spoločné turné s názvom podľa známej Beátinej pesničky – Sme také aké sme. Neskôr sme mali ďalšie spoločné koncerty, v minulom roku dokonca v New Jersey a v Chicagu pre našich krajanov. Ameriku som mala spojenú so svadobnou cestou, takže Beátka mi bola nielen na svadbe, ale zažila s nami aj svadobnú cestu.

Ako prijal manžel, že ste na svadobnej ceste pracovali?

V pohode, všade sme stretávali milých ľudí, rozprávali nám svoje príbehy odkiaľ pochádzajú, ako dlho žijú v Amerike, vypytovali sa na domovinu, bolo to veľmi fajn. Postíhali sme pamiatky, dominanty, koncerty…

Nika Karch – Čerešne

https://www.youtube.com/watch?v=04a_eM8uIuM

Ako vôbec pred rokmi prišlo k tomu že ste na turné vyrazili práve s Beátkou, aj keď obe ste východniarky…

Kedysi sa vysielala hudobná relácia Legendy popu,  kde som sa dostala do kola s pesničkami Beáty Dubasovej. Tam sme sa spoznali, ja som mala za sebou dve turné, kde som vystupovala ako predkapela  Desmodu a  Cigánskych diablov. S manažérom sme premýšľali čo ďalej a napadlo nám dať to dokopy s Beátou, čo sa podarilo a bolo to príjemné aj úspešné.

Na konte zatiaľ máte jedno CD, idete skôr formou singlov. Nechcete potešiť svojich fanúšikov albumom?

Už to bolo v pláne, potom prišla ponuka od kapely Rednex spievať s nimi, takže sa všetko posunulo. Ale práve chystám novú pieseň od chorvátskeho producenta a slovenský text práve dokončuje Kuly.

Rednex – Cotton Eye Joe

https://www.youtube.com/watch?v=mOYZaiDZ7BM

Ako vzniká text od Kulyho pre mladú dámu ako ste vy, musíte veľa komunikovať, vysvetľujete čo tam chcete mať, či ako?

Dlho sa poznáme, takže naozaj nie je pre neho ťažké trafiť sa do mojich pocitov a toho, čo chcem piesňou povedať.

Nika Karch – In my head

https://www.youtube.com/watch?v=wK4BVVsa5wQ

Rednex je záležitosť, ktorá nie je každodenná, aby si vybrala kapela tohto svetového mena slovenskú speváčku…

Môže za to náhoda, aj keď vraj náhody neexistujú. Na festivale im nedorazila načas speváčka, mali zvukovú skúšku a ja som poznala ich piesne, tak som sa im ponúkla, že na skúške ju nahradím. Im sa to zapáčilo a ponúkli mi, či nechcem byť ich členkou, lebo práve sa chystali robiť konkurz na novú speváčku. Toto sa neodmieta. Budúci týždeň nám začínajú koncerty v Rakúsku, ale turné bude celoeurópske,  tak sa na to teším.

Odvážnemu vraj šťastie praje, ste vždy taká odvážna, že sa okamžite chopíte príležitosti?

Áno, kamarátka mi povedala, že hanbu mi vyoperovali pri pôrode, ale samozrejme tejto výzvy som sa na moment aj zľakla. No len na chvíľu, oni sú fajn a potešilo ma to, že som nezaváhala.

Vystupujete však aj pred slovenským publikom…

Áno,  so svojou kapelou, ale ak si to akcia vyžaduje, mám pripravené aj rôzne podklady na nosičoch, takže sa viem prispôsobiť.

Vedeli ste odmalička, že budete speváčka?

Spievala som odmalička, ale netušila som, že ma to bude živiť. Skôr ma to bavilo, tešila som sa z toho, robilo mi radosť spievanie. Potom prišla jedna učiteľka spevu, druhá učiteľka, prvá kapela v štrnástich a už to išlo.

Nika Karch a Beáta Dubasová – Sme také aké sme

https://www.youtube.com/watch?v=63svSpod-D8

 (olv)

Foto Anna Olvecká pre NN