Spolková tajná služba má obavy z návratu nemeckých džihádistov

Spolková tajná služba má obavy z návratu nemeckých džihádistov

Riaditeľ nemeckého spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen v nedeľu vyhlásil, že počet islamistických sympatizantov dosiahol svoje „historické maximum“. Ich celkový počet sa za posledný rok zvýšil z 9 700 na 10 800.

 

Fundamentalisti sa podľa uvedených informácii prestali radikalizovať v mešitách a svoju pozornosť zamerali na internet, čo pre bezpečnostné služby predstavuje „osobitnú výzvu“. Maasen dodáva, že rozdelenie islamských skupín na menšie frakcie sťažilo ich monitorovanie.

Predovšetkým salafisti sú nasledovníci extrémne konzervatívnej, fundamentalistickej interpretácie islamu a ich organizácie považujú západnú demokraciu za nezlučiteľnú s Božím zákonom a z toho dôvodu sa usilujú žiť podľa islamského práva šaría. To síce nemusí nevyhnutne spôsobiť ich inklinovanie k terorizmu alebo násiliu, ale ich presvedčenie dáva duchovný základ pre skupiny ako al-Kájda alebo tzv. islamský štát.

Šéf BfV v tejto súvislosti uviedol, že predovšetkým salafisti z Čečenska a Severného Kaukazu, predstavujú osobitnú hrozbu. Dôvodom sú ich rozsiahle siete a skúsenosti z bojov proti Rusku a na Blízkom východe v mene islamského štátu.

Maasenovo varovanie prichádza v čase, keď svetoví lídri vyhlasujú porážku islamského štátu v Iraku a Sýrii. Ruská armáda minulý týždeň vyhlásila, že celé územie Sýrie je vyčistené od teroristov. Iracký premiér Hajdar Abádí cez víkend taktiež oznámil, že islamský štát bol z jeho krajiny odstránený.

Sny o vlastnom kalifáte islamistov dostali vážnu ranu, avšak hrozbu naďalej predstavujú bojovníci, ktorí sa môžu vrátiť do svojich domovských štátov. Bojovať za islamských extrémistov išlo v roku 2015 na územie Iraku a Sýrie napríklad 950 Nemcov. Odvtedy sa asi tretina z nich vrátila naspäť, aj keď podľa Maassena väčšina z nich sú ženy a deti.

Obavy však spôsobuje fakt, že tieto osoby sa v oblastiach pod správou islamského štátu radikalizovali a zároveň identifikovali s jeho ideológiou.

Národné Noviny však vnímajú oveľa väčšiu hrozbu, ktorá však s vyššie zmienenou úzko súvisí. Sú ňou aktivity amerického vojensko-priemyselného komplexu, ktorý sa po porážke islamského štátu v Sýrii a Iraku bude snažiť podnecovať napätie v Izraeli, Iráne a na Kórejskom polostrove.

Zdroj foto: http://kevinwhiteman.com/tag/islamic-jihad/

(tom)