Športový arbitrážny súd vrátil Rusku 9 medailí z Olympiády v Soči

Športový arbitrážny súd vrátil Rusku 9 medailí z Olympiády v Soči

Na základe verdiktu Športového arbitrážneho súdu (CAS), Rusko sa vrátilo na celkové 1. miesto v počte získaných zlatých medailí na olympiáde v Soči 2014. Bolo mu vrátených 9 medailí. Dnes na to s obrovskou nevôľou reagoval MOV.

Medzinárodný olympijský výbor dnes ostro nesúhlasil s verdiktom Športového arbitrážneho súdu, ktorý zároveň zrušil doživotné olympijské tresty 28 Rusom. MOV škodoradostne poznamenal, že napriek tomu tých 28 ruských športovcov nebude štartovať v Pjongčangu.

MOV sa oháňal všeobecnými, nepodloženými dôkazmi, tvrdeniami, že „sú fakty, ktoré jasne demonštrujú existenciu systémovej manipulácie v Soči.“ Zároveň sa chce odvolať na Švajčiarsky federálny súd. Svoje sklamanie dnes vyjadril aj vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren a „kľúčový svedok“, manipulátor a podvodník Grigorij Rodčenkov, bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória, ktorý falšoval vzorky a klamal na pojednávaniach.

Športový arbitrážny súd tak uštedril Medzinárodnému olympijskému výboru pomerne tvrdý úder, ktorý málokto očakával. V Rusku to vyvolalo nadšenú reakciu, mnohí športovci a média dnes vyhlásili, že pravda víťazí. „Teší nás, že spravodlivosť nakoniec zvíťazila. Jasne to svedčí o tom, že naši športovci sú čistí, čo sme vždy zdôrazňovali,“ podčiarkol minister športu Pavel Kolobkov. Viacerí ruskí experti a športovci dnes vyhlásili, že CAS zbaví obvinení aj ostatných ruských športovcov, pretože nikdy nepoužívali doping. Mnohí podčiarkli, že „konečne športový duch sa vracia do športu a vytláča z neho politiku.“

Svoje poctivo zaslúžené cenné kovy dostanú: zlaté medaily Alexandr Legkov a Alexandr Treťjakov, strieborné Oľga Fatkulinová, Maxim Vylegžanin, Dmitrij Japarov, Alexandr  Bessmertnych, Albert Demčenko, plus Legkov a Vylegžanin v štafete, Vylegžanin a Nikita Krjukov v skupinovom šprinte, sankári Demčenko, Tatiana Ivanovová, Alexandr Denisev a  Vladislav Antonov v štafete a taktiež bronzovú medailu vrátia Jelene Nikitinovej. V aktívach ruskej reprezentácie je tak 11 zlatých, 9 strieborných a 9 bronzových medailí.

(pal)

Foto: https://mirnov.ru/za-kulisami-sporta/chehi-atakuyut-rossiiskii-sport.html