Spustil sa Brexit

Spustil sa Brexit

Veľká Británia štyridsaťštyri rokov po tom ako vstúpila do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu modernej EÚ, aktivovala v stredu Článok 50 Lisabonskej zmluvy. Týmto krokom sa oficiálne spúšťa dvojročný proces odchodu tejto ostrovnej krajiny z Európskej únie. Britská premiérka Teresa Mayová pred poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu predniesla stanovisko, ktoré potvrdzuje začiatok procesu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

V rovnakej dobe veľvyslanec Veľkej Británie v Bruseli Tim Barrow odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list podpísaný Mayovou, čím sa oficiálne spustil celý proces. Predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva vo svojom prejave oznámila: “Článok 50 je aktivovaný, Británia opúšťa EÚ. Je to historický moment, z ktorého nie je možný návrat späť. Naše najlepšie dni sú pred nami. Som presvedčená, že máme spoločnú víziu a plán na vybudovanie lepšej Británie.” Mayová tiež povedala, že jej krajina v rámci rozhovorov o Brexite nebude “vyberať len hrozienka”. Zároveň pripustila možné následky odchodu, ale pripomenula, že je v záujme Británie aj EÚ, aby všetko prebehlo hladko.

Na jej slová reagoval vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý odsúdil “bezohľadný a škodlivý” charakter uberania sa Brexitu. Vo svojom prejave varoval pred tým, aby sa Británia stala “rajom daňových podvodníkov.”

Predseda Európskej rady Donald Tusk vo svojom krátkom príhovore uviedol, že: ”Nebudem to tajiť – toto nie je šťastný deň. Ale musíme vidieť aj pozitíva Brexitu. Že ostatných 27 členských krajín je oveľa viac zjednotených a odhodlaných než doteraz.” Dodal, že členovia EÚ potvrdia svoju jednotu aj počas nadchádzajúcich rokovaní o Brexite, “akékoľvek náročné by tieto rokovania boli. Mandát rokovať s britskou stranou a podporovať spoločné záujmy európskej dvadsaťsedmičky má, ako sa vyjadril  Európska komisia. Európska legislatíva bude podľa Tuska platiť pre Spojené kráľovstvo a na jeho území až do chvíle, kým sa proces rokovaní o Brexite neukončí. Schválenie navrhovaných usmernení bude predmetom mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 29. apríla.

Zo znenia Lisabonskej zmluvy vyplýva, že k oficiálnemu ukončeniu členstva vystupujúcej krajiny má dôjsť do dvoch rokov od uplatnenia zmieneného článku. V prípade Británie je tak predpokladaným “Dňom B” 30. marec 2019. K brexitu by však mohlo dôjsť aj skôr, ak sa podarí dosiahnuť konečnú dohodu, a naopak, dvojročná lehota môže byť predĺžená, ak s tým budú súhlasiť všetky strany. O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v referende konanom 23. júna 2016.

 

Foto zdroj:https://www.adamsmith.org/blog/no-dont-let-mps-have-a-vote-on-brexit

(tom)