Srbská opozícia má obavy z prozápadnej politiky novej vlády

Srbská opozícia má obavy z prozápadnej politiky novej vlády

Nová srbská vláda bude pravdepodobne presadzovať prozápadnú politiku, keďže voľba kandidáta na prezidenta Aleksandara Vučiča bola ovplyvnená európskym establišmentom. V rozhovore pre spravodajský portál Sputnik to uviedol predseda Srbskej radikálnej strany (SRS) Vojislav Šešelj.

Prezident Vučič 15. júna vyhlásil, že na post nového predsedu srbskej vlády nominuje Anu Brnabičovú, ktorá je známa svojimi prozápadnými názormi. Pre konzervatívnych Balkáncov je nominácie Brnabičovej zaujimavá aj z toho pohľadu, že politička sa otvorene hlási k lesbickej orientácii. Jej nomináciu musí ešte schváliť srbský parlament.

“Som zvedavý, čo budúca vláda ponúkne, ale zrejmé je, že bude ešte prozápadnejšia ako tá terajšia,” povedal šéf SRS.

Podľa predstaviteľa srbskej opozície nie je žiadnou náhodou, že predseda nemeckého Spolkového snemu – Bundestagu – Norbert Lammert, ktorý 15. júna navštívil Belehrad, prišiel do Srbska po podobných návštevách iných európskych predstaviteľov.

“Nepochybne je Vučič pod silným tlakom, aby preukazoval zhodu … Čo však urobil, nie je pre dobré pre Srbsko a čoskoro to nebude dobré ani pre neho, pretože nemôže sedieť na dvoch stoličkách … Budeme hlasovať proti kandidatúre Brbaničovej,” vysvetlil Šešelj.

Pri príležitostii nominácie novej srbskej premiérky, prezident Vučič zdôraznil, že Brbaničovej dal pokyn, aby bola v súvislosti s protiruskými sankciami zdržanlivá a zabezpečila posilnenie vzťahov – nielen medzi Belehradom a Moskvou, ale aj s Pekingom.

Národné noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že v máji tohto roku sa Vučič vyslovil za vstup svojej krajiny do Európskej únie pri zachovaní najlepších možných vzťahoch s Ruskom a Čínou. Z pristúpenia Belehradu do zväzku so Severoatlantickou alianciou však vyjadril obavy. Podľa jeho názoru by takýto krok národ rozdelil na desaťročia, s tým, že by to malo vážne dlhodobé dôsledky, nakoľko drvivá väčšina Srbov je proti takejto myšlienke. Srbsko navyše poverilo tím právnikov prípravou súdnej žaloby proti NATO za škody, ktoré Aliancia krajine spôsobila počas bombardovania bývalej Juhoslávie v roku 1999.

Bližšie v článku tu https://narodnenoviny.sk/vucic-vstup-srbska-do-nato-narod-rozdeli/ a tu https://narodnenoviny.sk/srbsko-bude-zalovat-nato-za-bombardovanie-juhoslavie/

Foto zdroj:http://bosnapress.net/vojislav-seselj-nece-biti-vracen-u-haag/

(tom)