Srbsko a Čierna Hora diskutovali v Bruseli o ďalších kapitolách v rámci prístupového procesu do EÚ

Srbsko a Čierna Hora diskutovali v Bruseli o ďalších kapitolách v rámci prístupového procesu do EÚ

Estónsky minister zahraničných vecí Sven Mikser 11. decembra vyhlásil, že predstavitelia Srbska a Európskej únie otvorili v rámci prístupových rokovaní dve nové kapitoly. Konkrétne sa to týka obchodného práva a vonkajších vzťahoch.

Mikser dodal, že obe strany sa priblížili k otvoreniu ďalších troch kapitol – finančné služby, rybolov a kapitola týkajúca finančných a rozpočtových ustanovení.

Eurokomisár pre rozšírenie Johannes Hahn uviedol, že kapitola o vonkajších vzťahoch bude zaväzovať Srbsko posunúť sa ďalej ohľadne žiadosti Belehradu stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Srbsko a Európska únia spolu doteraz otvorili 12 kapitol z celkového počtu 35. Rozhovory o dvoch kapitolách boli predbežne uzavreté.

V pondelok sa predstavitelia Európskej únie stretli aj so zástupcami Čiernej Hory. Cieľom spoločného rokovania v rámci procesu pristúpenie do EÚ bolo otvorenie rozhovorov v dvoch kapitolách súvisiacich s reguláciou práce – slobodného pohybu pracovníkov a právo usadiť sa a sloboda poskytovať služby.

Čierna Hora a Európska únia doteraz otvorili celkovo 30 z 35 kapitol. Tri z nich už boli predbežne uzavreté.

Ďalšími oficiálnymi kandidátmi na členstvo v EÚ sú Albánsko, Macedónsko a Turecko. Prístupové rokovania sa oficiálne začali s Čiernou Horou, Srbskom a Tureckom.

Srbsko požiadalo o vstup do EÚ 22. decembra 2009. Lídri EÚ schválili začatie prístupových rokovaní v decembri 2013,. Oficiálne sa tak však stalo až v decembri roku 2015, keď Belehrad podnikol konkrétne kroky pre normalizáciu vzťahov s Kosovom.

Čierna Hora podala žiadosť o členstvo v EÚ 15. decembra 2008. Európsku komisia vydala 12. októbra 2011 pozitívne stanovisko a odporučila, aby sa s Podgoricou začali prístupové rokovania.

Pripomíname, že Čierna Hora je od júna tohto roku aj členom Severoatlantickej aliancie. Záujem o vstup do vojenského paktu však súčasné vedenie v Belehrade nemá. Otázny je však aj zmysel vstupu do Európskej únie v čase, keď Brusel žaluje členské štáty za ich bezpečnostnú politiku v súvislosti s utečeneckou otázkou.

Foto zdroj: https://europa.rs/serbia-and-the-eu/?lang=en

(tom)