Srbsko chce svoju armádu vyzbrojiť systémom S-300

Srbsko chce svoju armádu vyzbrojiť systémom S-300

Belehrad má záujem o ruský systém protivzdušnej obrany S-300. Momentálne je ale predčasné zdieľať akékoľvek konkrétne detaily. Pre spravodajský portál Sputnik to povedal srbský minister obrany Aleksandar Vulin.

Politik vysvetlil, že Srbsko je neutrálny štát a z toho dôvodu musí vyzbrojiť svoju armádu pre prípady nepriateľských krokov svojich susedov.

“Uvažujeme o kúpe, ale teraz je príliš skoro na to, aby som povedal niečo presnejšie. Vopred nemôžem povedať nič otvorene. Konkrétne sa nemôžem vyjadriť ani k systému S-300, ale vo všeobecnosti je potrebné, aby bola naša armáda viac vybavená a silnejšia,” vyhlásil Vulin počas svojej návštevy v Moskve 12. augusta.

“Srbsko je neutrálny štát, čo znamená, že ak sa ocitneme v ťažkých časoch, nemôžeme nikoho zavolať na pomoc. Musíme byť dostatočne silní na to, aby sme sa mohli brániť. Niekedy kvôli konaniu niektorých našich susedov musíme zvážiť, ako môžeme spraviť našu armádu dostatočne silnou,” dodal minister.

Informáciu o záujme Belehradu zakúpiť systém S-300 potvrdil v júli novinárom aj riaditeľ ruskej Federálnej agentúry pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Dmitrij Šugajev.

Protivzdušný raketový systém S-300 je jednou z najmodernejších zbraní vo svojej triede. Jeho vývoj začal počas sovietskej éry v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Systém v súčasnosti vyrába ruská zbrojárska firma Almaz-Antey. S-300 je schopný zasiahnuť balistické rakety krátkeho a stredného doletu, navádzacie strely, ako aj taktické a strategické lietadlá. Systémom v súčasnosti disponujú viaceré štáty, vrátane Bulharska, Číny, Egypta, Iránu, Grécka a Sýrie.

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v apríli tohto roku vyjadril, že jeho krajina má záujem zakúpiť dve divízie ruských protivzdušných systémov S-300.

Národné Noviny v marci informovali, že Belehrad obdrží z Moskvy šesť ruských stíhačiek MiG-29. Srbské ministerstvo obrany vtedy uviedlo, že tieto lietadlá dostane za mimoriadne zvýhodnených podmienok.

Foto zdroj:http://intelligencebriefs.com/russia-sign-deal-to-supply-iran-with-s-300-missile-system/

(tom)