Srbsko obmedzí predaj svojej pôdy cudzincom

Srbsko obmedzí predaj svojej pôdy cudzincom

Srbsko prijalo zákon, ktorým obmedzuje občanom Európskej únie možnosť kúpy ornej pôdy v štáte. Vláda v Belehrade uviedla, že týmto krokom chce chrániť miestnych poľnohospodárov a zabrániť cudzincom získať kontrolu nad prírodnými zdrojmi.

Zákon vyžaduje, aby občania iných členských štátov, ktorí majú záujem kúpiť si pôdu, žili v Srbsku minimálne desať rokov. Veľkosť pozemku je zároveň obmedzená na dva hektáre. Pred jej zakúpením, by ju ako nájomca mali obhospodarovať najmenej tri roky a predávajúci ju musí najprv ponúknuť štátu. Nové pravidlá tiež zakazujú predaj pozemkov v blízkosti vojenských zariadení a národných parkov.

Zahraničné spoločnosti si môžu pozemky zadovážiť prostredníctvom ich miestnych dcérskych firiem.

Srbský minister poľnohospodárstva Branislav Nedimovič ohľadne novej legislatívy vyhlásil, že “bez týchto obmedzení by bolo Srbsko jediným štátom, ktorý by umožnil predaj pozemkov pred tým, ako sa stane členom EÚ”. V tejto súvislosti dodal, že je v “národnom záujme”, aby poľnohospodárska pôda bola vo vlastníctve miestnych obyvateľov. Odvolal sa pri tom na opatrenia iných štátov, ktoré už členmi Európskej únie sú alebo sa k nej ešte len chystajú pripojiť.

Reštrikcie boli schválené len niekoľko dní predtým, ako Srbsko otvorí svoj trh v súlade s Dohodou o pridružení k EÚ, podpísanej v roku 2008. Srbský prezident Aleksandar Vučič chce, aby sa jeho krajina stala členom Európskej únie do roku 2020.

Srbsko je jediným štátom, ktorý začal liberalizovať trh s poľnohospodárskou pôdou ešte pred vstupom do EÚ. Iné štáty umožnili predaj vlastnej pôdy až po ich vstupe do eurobloku. Viacerím súčasným členom Únie sa v tomto smere napríklad podarilo vyrokovať niekoľkoročné prechodné obdobie na to, aby svoju legislatívu týkajúcu sa nadobúdania poľnohospodárskej pôdy dali do súladu s právnymi predpismi Únie.

Slovensko po uplynutí desaťročného prechodného obdobia v roku 2013 prijalo opatrenia na ochranu našej pôdy. Podľa Európskej komisie (EK) však tieto predpisy obsahujú niektoré ustanovenia, ktoré Brusel považuje za obmedzenia voľného pohybu kapitálu a slobody usadiť sa.

Ochranu pôdy pred cudzincami zaistila po vypršaní prechodnej lehoty novela zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorú pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením bývalého ministra Ľubomíra Jahnátka (SMER-SD).

Súčasná šéfka rezortu Gabriela Matečná (SNS) kvôli tlaku zo strany Bruselu navrhla vypustiť ustanovenia, ktoré hovorilo o tom, že cudzinci, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku alebo nehospodária s pôdou minimálne desať rokov, nemôžu nakupovať pôdu.

Foto zdroj: http://strategie.hnonline.sk/marketing/911315-lidl-reaguje-na-porovnanie-potravin-kupenych-v-rakusku-a-na-slovensku

(tom)