Srbsko pozvalo Putina a Šojgu na oslavy 100. výročia Solúnskeho frontu

Srbsko pozvalo Putina a Šojgu na oslavy 100. výročia Solúnskeho frontu

Srbský minister obrany Aleksandar Vulin pozval na návštevu Belehradu svojho ruského náprotivka Sergeja Šojgu a zároveň tlmočil pozvanie srbského prezidenta Aleksandara Vučiča ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Obaja ruskí predstavitelia by sa mali v Srbsku zúčastniť spomienkových udalostí na prvú a druhú svetovú vojnu.

Vulin uskutočnil 11. a 12. augusta pracovnú návštevu Ruska, kde sa spoločne s ruským šéfom obrany Sergejom Šojgu zúčastnil na záverečnom ceremoniáli Medzinárodných armádnych hier 2017.

“Tlmočil som pozdravy hlavného veliteľa a prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý pozval Vladimíra Putina, aby s nami v nasledujúcom roku oslávili 100. výročie Solúnskeho frontu, kde sme spoločne bojovali a vyhrali. V mene prezidenta Vučiča som na 20. októbra (tohto roku) pozval ministra Šojgu na oslavy oslobodenia Belehradu,” povedal Vulin 12. augusta.

Solúnsky resp. Macedónsky front je termín, ktorým sa označuje oblasť bojov na Balkáne počas prvej svetovej vojny. Cieľom štátov Dohody bolo pomôcť Srbskému kráľovstvu v boji proti spojeným silám Nemeckého cisárstva, Rakúsko-Uhorska a Bulharského cárstva.

Oslobodenie Belehradu bola tzv. Belehradská ofenzíva 3. ukrajinského frontu Červenej armády a Národnej oslobodzovacej armády Juhoslávie a bulharských vojsk, proti nemeckej a chorvátskej armáde v 2. Svetovej vojne. Cieľom operácie bola ich likvidácia a oslobodenie južnej a východnej časti Juhoslávie a jej hlavného mesta Belehradu.

Minister vyjadril presvedčenie, že “bilaterálna spolupráca medzi Ruskom a Srbskom bude vzájomne prospešná”. Tá je definovaná v dokumente o strategickom partnerstve Moskvy a Belehradu. Vulin tiež zdôraznil, že jeho krajina nemá v úmysle vstúpiť do žiadneho vojenského bloku, vrátane Severoatlantickej aliancie a Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO).

Poslanci srbského parlamentu v roku 2007 prijali uznesenie, ktoré potvrdzuje neutrálny status štátu voči vojenským alianciám.

V roku 2013 sa srbský zákonodarný orgán stal pozorovateľom Parlamentného zhromaždenia CSTO. Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti je vojenský blok, ktorý svoju činnosť začal vykonávať v roku 2002. V súčasnosti združuje šesť štátov bývalého sovietskeho bloku – Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Rusko.

Individuálny akčný plán partnerstva (IPAP) medzi Srbskom a NATO vstúpil do platnosti v marci roku 2015 a týka sa vzdelávacej a technickej spolupráce, ako aj spoločných vojenských cvičení a vytvorenia pozitívneho obrazu Severoatlantickej aliancie v Srbsku. Vo februári roku 2016 ratifikoval srbský parlament v nadväznosti dokument o diplomatickej imunite pre zástupcov NATO a logistickej podpore Aliancii.

 

Foto zdroj:https://www.only-apartments.cz/apartmany-belehrad.html

(tom)