Štáty V4 by podľa predsedu nemeckého parlamentu mohli usporiadať diskusiu s Francúzskom a Nemeckom

Štáty V4 by podľa predsedu nemeckého parlamentu mohli usporiadať diskusiu s Francúzskom a Nemeckom

Predseda českého parlamentu Radek Vondráček a predseda nemeckého Bundestagu Wolfgang Schäuble na svojom stretnutí diskutovali o súčasných vzájomných vzťahoch a situácii v Európskej únii. Obaja politici vyjadrili záujem prehĺbiť medziparlamentnú spoluprácu. Dotkli sa však aj otázky spolupráce v rámci Európy.

Vondráček upozornil, že stredoeurópske zoskupenie V4 v ostatnom čase pozýva na svoje rokovania aj jednu ďalšiu európsku krajinu. Tento formát (V4 + 1) sa podľa jeho slov osvedčil. V minulosti sa diskusie zúčastnili napríklad pobaltské štáty, Rumunsko, Bulharsko, Rakúsko, ale aj Japonsko. Český politik preto ponúkol takúto možnosť aj Nemecku.

Wolfgang Schäuble pri tejto príležitosti prišiel s myšlienkou rozšíriť formát o ďalšie dva štáty. Na jeho návrh šéf Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky zareagoval pozitívne. Podľa jeho názoru by bolo zaujímavé, keby štáty Vyšehradskej štvorky usporiadali spoločné rokovania s Nemeckom a Francúzskom.

Ústrednou témou rozhovoru šéfom parlamentov boli európske otázky a predovšetkým názorové rozdiely medzi štátmi západnej a strednej, resp. východnej Európy.

„Som rád, že sme sa zhodli, že je veľmi dôležité, aby nedochádzalo k sporom medzi východnou a západnou časťou Európskej únie,“ uviedol po stretnutí Vondráček. Ako ďalej povedal, Česká republika by mohla byť akýmsi mostom medzi názormi z oboch geografických strán nášho kontinentu.

V podobnom duchu sa koncom januára vyjadril aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz na stretnutí s Viktorom Orbánom.

Foto zdroj: https://www.focus.de/finanzen/videos/streit-um-steuersenkungen-schaeuble-die-menschen-sollten-wissen-dass-geld-nicht-alles-ist_id_7160694.html

(tom)