Stav Európskej Únie: Utečenci, reforma eurobloku a rybie prsty

Stav Európskej Únie: Utečenci, reforma eurobloku a rybie prsty

Na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu mal svoj výročný prejav o Stave Únie predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Zhodnotil v ňom súčasnú situáciu v eurobloku a zároveň predostrel myšlienku zlúčenia funkcií šéfa EK a predsedu Európskej rady. Dotkol sa aj otázky dvojakej kvality potravín v rámci Európskej únie.

V prejave pred poslancami europarlamentu, sa šéf Európskej komisie venoval utečeneckej otázke, bezpečnosti, obchodnej a zahraničnej politike Európskej únie, ale aj možným inštitucionálnym zmenám v rámci bloku. “Európa by bola lepšie pochopiteľná, keby loď riadil jeden kapitán,” vyhlásil Juncker s odkazom na myšlienku spojiť funkciu predsedu Eurokomisie a predsedu Európskej Rady. Vysvetlil, že tento návrh nie je namierený proti súčasnému predsedovi Rady Donaldovi Tuskovi.

K téme utečeneckej otázky a migrácie povedal, že Komisia predstaví do konca septembra návrh, ako zabezpečit vrátenie tých ľudí, ktorí v EÚ nemajú právo na azyl. Zdôraznil zároveň solidaritu kontinentu, keď pripomenul, že štáty Únie udelili v roku 2016 azyl viac ako 720.000 utečencom. “Mrzí ma, že nie všetky štáty EÚ neukazujú rovnakú mieru solidarity,” dodal Juncker, avšak konkrétne štáty nešpecifikoval. Vyzdvihol tiež úlohu, ktorú v rámci utečeneckej krízy zohráva Taliansko. Náporu migrantov zo Stredomoria čelí Rím spoločne s Aténami už od roku 2015.

Európsky blok podľa jeho slov svoje vonkajšie hranice chráni teraz oveľa lepšie ako na začiatku krízy. “Vo východnom Stredomorí sme v dôsledku dohody s Tureckom a lepšej kontroly situácie v centrálnom Stredomorí, znížili počet príchodov o 97 percent,” povedal Juncker.

Navrhol tiež, aby štáty eurozóny mali svojho ministra hospodárstva a financií, ktorý by mal podporovať a koordinovať finančné nástroje v prípade, ak sa nejaký štát ocitne v kríze. Samostatný rozpočet eurozóny alebo akýsi spoločný parlament štátov, kde sa platí eurom, by nemal podľa neho vznikať. S podobnou myšlienkou prišiel nedávno francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Európska komisia slovami svojho predsedu nebude tolerovať, že v niektorých častiach Európy sa ľuďom predávajú potraviny nižšej kvality, napriek tomu, že balenie a označovanie je totožné.

“Slováci si nezaslúžia menej rýb v rybích prstoch, Maďari menej mäsa v jedle a Česi menej kakaa v čokoláde,” vysvetlil Juncker s tým, že vnútroštátne orgány by mali disponovať silnejšími právomocami, aby zabránili akýmkoľvek nezákonným praktikám podobného druhu.

Národné Noviny sa domnievajú, že v prípade ak by mal euroblok nejakým spôsobom fungovať aj naďalej, jeho najzmysluplnejším dôvodom existencie by mala byť vzájomná hospodárska spolupráca suverénnych štátov. Zoskupenie, ktoré by dokázalo rešpektovať vôľu každého členského štátu. Aliancia, kde všetky štáty majú právomoc o svojich vnútorných záležitostiach rozhodovať autonómne. Únia v ktorej budú rozhodovať jej občania a nie nikým nevolení úradníci. Blok, ktorý bude v mieri spolunažívať s inými štátmi, alianciami a zoskupeniami …

V opačnom prípade eurokratická entita nemá zmysel a význam svojej ďalšej existencie …

Foto zdroj: https://finance.yahoo.com/news/latest-eu-chief-pledges-action-074247897.html

(tom)