Stephen Cohen: Média a politici v USA sýtia Američanov rusofóbiou

Stephen Cohen: Média a politici v USA sýtia Američanov rusofóbiou

Neustále pokusy amerického establišmentu vykresľovať Rusko ako najväčšiu hrozbu číhajúcu na Ameriku, podkopáva ignorovaním skutočných hrozieb národnú bezpečnosť USA a bráni tak potrebnej aliancii medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Tvrdí to emeritný profesor ruských štúdií na prestížnej Princetonskej univerzite.

Stephen Cohen hovorí, že americký politicko-mediálny komplex naďalej sýti psychiku Američanov zasievaním rusofóbie a prenasleduje každého, kto sa odváži odkloniť od nastaveného diskurzu.

Vo svojom najnovšom príspevku v sérii článkov publikovaných na portáli The Nation Cohen napísal, že medzi piatimi hlavnými hrozbami, ktorým dnes čelia Spojené štáty, nie je dôvod umiestňovať  Rusko.

Americký akademik v tejto súvislosti poukázal na fakt, že od konca 40-tych rokov minulého storočia bola jedinou “existenčnou povinnosťou” každého amerického prezidenta vyhnúť sa “možnosti vojny s Ruskom”. Dôvod je podľa neho zrejmý: riziko “vzplanutia požiaru, ktorý ukončí modernú civilizáciu”.

Ako uviedol Cohen, súčasný americký prezident Donald Trump je prvým americkým lídrom, ktorý svoje prezidentské právomoci neuplatňuje v duchu svojich predchodcov kvôli šíreniu “stále neoverených, ale stále pretrvávajúcich obvinení”, že sa nejakým spôsobom dohodol s Kremľom na ovplyvnení prezidentských volieb v roku 2016.

Profesor kritizoval pretrvávajúci výskyt vojnového rozoštvávania, ktoré je viditeľné nielen v bežných médiách, ale rezonuje aj medzi predstaviteľmi štátu.

V súvislosti s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a pokračujúcim úsilím Západu o jeho praktické prirovnávanie k Adolfovi Hitlerovi, označil Cohen podobnú vlnu útokov ako “bezprecedentnú”.

Svoju pozornosť tiež upriamil na fakt, že strata Ruska ako spoľahlivého amerického partnera predstavuje masívnu prekážku v boji proti skutočným globálnym hrozbám. Medzi ne zaradil predovšetkým tzv. islamský štát.

Je potešiteľné, že spoza Atlantiku zaznievajú názory, ktoré vyvažujú masívnu propagandu nevídanú od čias obdobia tzv. McCarthizmu.

Foto zdroj: https://www.thenation.com/article/stephen-f-cohen-above-all-we-need-debate-on-russia/

(tom)