Štós písal históriu baníctva i kúpeľníctva

Štós písal históriu baníctva i kúpeľníctva

Štós je najstaršou osídlenou dedinou v údolí Bodvy, ktorá vznikla zo stredovekej baníckej osady. Prvá písomná zmienka o obci je zo začiatku 13. storočia  – podľa záznamov jasovského kláštora premonštrátov.

Štós s nemeckým obyvateľstvom sa zapísal do histórie baníctvom a hutníckym spracovaním ťažených rúd. Už začiatkom 14. storočia sa v jeho okolí ťažila meď a striebro. Povestná je aj výroba nožov, prvý nožiarsky cech v Štóse vznikol u v roku 1723. V roku 1827 bola postavená továreň na výrobu nožov a výrobky zo Štósu sa predávali na domácom trhu a vyvážali sa aj do Malej Ázie a do Turecka. Dnes je obec známa najmä kúpeľníctvom.

Horské kúpele ideálne pre dýchacie cesty

Poloha kúpeľov v hornatom teréne plnom lesov je ideálna pre liečbu dýchacích ciest. Navyše sa k liečbe využíva aj speleoterapia v unikátnom prostredí neďalekej Jasovskej jaskyne. Ku kúpeľom patrí aj rozsiahly lesopark s viac ako 200 druhmi vzácnych drevín a rastlín. Ďalším lákadlom je vitálny vodný svet, ktorý okrem rôznych bazénov a masážnych prúdov ponúka aj viaceré sauny – bylinkovú, fínsku, aj eukalyptovú.

Štós sa nachádza na hranici Spišského rudohoria a Slovenského krasu a od Košíc je vzdialený približne 50 kilometrov. Kúpeľné budovy a ostatné zariadenia sú situované v malebnom prostredí zmiešaného lesa s množstvom vysokých a voňavých jedlí a smrekov. Od mnohých kúpeľov sa odlišujú liečebným zdrojom. Prírodným liečivým faktorom je tam predovšetkým príjemná povzbudivá prírodná klíma. Podľa švajčiarskej klasifikácie sú kúpele v Štóse označované stupňom číslo jeden s typickými prvkami horského prostredia. Na klasickú liečbu majú mimoriadne vhodnú, na juh otvorenú polohu v nadmorskej výške 650 m s bohatstvom ihličnatých lesov v bezprostrednom okolí.

Speleoterapia – efektívna staronová liečebná metóda

Kúpele boli založené v roku 1881 a otvorené v roku 1883. Sú známe tým, že sa nachádzajú v prostredí bohatom na ozón. Prírodné klimatické podmienky a dlhoročná tradícia dosahovaných úspechov v liečení detí a dospelých priťahujú pacientov trpiacich na astmu a choroby dýchacích ciest. Okrem klimatickej liečby, ktorá má v kúpeľoch viac ako 120-ročnú tradíciu, poskytujú liečbu inhalačnú, vodoliečebnú, elektroliečebnú a kondičné trasy zdravia v kúpeľnom parku a okolí kúpeľov. V roku 1963 tu bola otvorená a využívaná na liečebné účely prvá klasická fínska sauna na území bývalého Československa, ktorá po rekonštrukcii a modernizácii slúži svojmu účelu dodnes. Na speleoterapiu využívajú Jasovskú jaskyňu. Ide o prírodné inhalatórium, ktoré zvyšuje odolnosť organizmu a pomáha predchádzať prechladnutiam. Blahodarný vplyv jaskynného ovzdušia na ochorenia dýchacích orgánov poznali už starí Rimania. Empirické začiatky speleoterapie ako ľudovej medicíny pochádzajú z Horného Uhorska, teda Slovenska – územia s mimoriadne veľkým počtom krasových jaskýň. Od polovice 20. storočia sa výskumu ovzdušia v jaskyniach venuje čoraz väčšia pozornosť. Sú známe jeho priaznivé účinky na chronické a alergické ochorenia dýchacích orgánov. Rodí sa nová efektívna liečebná metóda týchto ochorení – speleoterapia.
Štós má v tejto liečbe dlhodobú tradíciu s veľmi dobrými liečebnými výsledkami.

Základným liečivým faktorom speleoterapie je jaskynné ovzdušie. Jaskyňa je vlastne prírodné inhalatórium aerosólu, ktorý je z hľadiska zloženia unikátny, nenapodobiteľný umelým spôsobom. V Jasovskej jaskyni je stála teplota 8 °C a 96-percentná vlhkosť vzduchu. Jaskynné ovzdušie je absolútne čisté bez alergénov a škodlivín. Aerosól má vysoký obsah kalcia a magnézia, ktoré sú mimoriadne vhodné pre dýchacie orgány človeka. Liečba v jaskyni je forma otužovania. Kúpele využívajú mikroklímu Jasovskej jaskyne viac ako 40 rokov. Procedúra sa uskutočňuje v samostatnej sále v Dóme netopierov. Trojhodinový pobyt v jaskyni je spojený s aktívnymi dychovými cvičeniami.

Zdravie, regenerácia i zábava

Kúpele Štós neustále prispôsobujú služby dnešným potrebám. Sú to prvé klimatické kúpele, ktoré  ponúkajú wellness služby v prostrední nedotknutej čistej prírody. Skĺbili  rokmi overené účinky kúpeľov Štós s potrebami súčasnej uponáhľanej súčasnosti. Preneste sa preto do prostredia krištáľovo čistých prameňov s vôňou lesných živíc a načerpajte nové sily v atraktívnom horskom prostredí. Čaká na vás potešenie pred dušu i telo – vitálny vodný svet s bazénom, ktorý posilní vaše obranné sily a privedie organizmus do rovnováhy – komplex vodných a parných kúpeľov s množstvom atrakcií ako bylinková, eukalyptová a fínska sauna, vitálny dážď, vodná cesta, hydromasážny bazén, tepidárium. Novinkou je moderný plavecký a relaxačný bazén s protiprúdom, vodným chrličom a masážnymi tryskami, ktorými si môžete premasírovať celé telo.

Dobrý chýr o kúpeľoch išiel ďaleko aj  v minulosti. V roku 1936 tam zavítal prezident ČSR Eduard Beneš v sprievode ministra dopravy Rudolfa Bechyně, keď predtým otvorili  železnicu Červená Skala Margecany. Chodili sem umelci ako Jaroslav Ježek, Max Frič, Margita Cseszányiová, Emo Bohúň, Ivan Olbracht, Václav Vydra starší i mladší, ale aj Vlado Clementis. Laco Novomeský práve pod štóskymi stromami napísal báseň Pod jedľou.

Pokoj, čistý vzduch, nádherná príroda, dostatok slnečných dní a ticho sú ich hlavnou devízou, ktorá mimoriadne prospieva liečbe dýchacích ciest a zmierňovaniu príznakov v ženskom klimaktériu.

Foto zdroj:https://www.sorger.sk/kupele-stos

(ebu)