Stupava znova hlavným mestom kapusty

Stupava znova hlavným mestom kapusty

Tradičné Dni zelá sa tohto roku v Stupave uskutočnia v posledný septembrový víkend. Pre tých, čo by nevedeli, čo je po záhorácky zelé, tak je to kapusta vo všetkých jej formách a úpravách. Stupava očakáva hostí od 29. septembra do 10. októbra s bohatou programovou ponukou už dvadsiaty prvýkrát.

Okrem kapusty, kapustníc, kyslej kapusty, sladkých či slaných koláčov z kapusty bude aj pestrý výber kultúrnych akcií. Koncerty a súťaže doplní pre návštevníkov k aj možnosť návštevy planetária, moderované prehliadky stupavského kostola s oratóriom, veľký priemyselný jarmok a knižná burza. O hudbu sa postarajú Horkýže slíže, Peter Lipa, King Shaolinj, Mia jazz wind a mnohé ďalšie telesá.

Slávnosti kapusty v Stupave patria od roku 1996 medzi najväčšie festivaly na Záhorí. Festival je zároveň regionálnymi folklórnymi slávnosťami s cieľom udržať tradičnú kultúru. Hlavnou myšlienkou festivalu je zachovávanie tradícií regiónu Záhorie, propagácia tradičného pestovania a spracovania kapusty, prezentácia miestnych súborov, združení a kultúrnych pamiatok. V neposlednom rade aj miestnych kulinárskych špecialít. Atraktívnou je aj súťaž vo varení kapustnice „My varíme ze zelá“.

Foto zdroj:http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1817168_v-stupave-chcu-zabranit-podvodnikom-svoju-kapustu-sa-rozhodli-chranit

(iri)