Sudcovia európskeho súdu zamietli žalobu Slovenska a Maďarska

Sudcovia európskeho súdu zamietli žalobu Slovenska a Maďarska

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) zamietol žalobu Slovenskej republiky a Maďarska, v ktorej sa oba štáty postavili proti schéme Európskej únie o dočasnom prerozdelení utečencov na základe mechanizmu kvót.

Európsky súd v Luxemburgu 5. septembra vo svojom stanovisku uviedol, že Brusel má právo nariadiť členským štátom Únie, aby v rámci kvót prijali prevažne sýrskych utečencov presídlených z Talianska a Grécka.

“Súd zamietol žaloby podané zo strany Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu povinného premiestňovania žiadateľov o azyl,” uviedol ECJ vo vyhlásení. Odôvodnil to tým, že presídľovacia schéma je primeraná a vo významnej miere prispieva k tomu, aby sa Grécko a Taliansko dokázalo vyrovnať s vplyvom migračnej krízy v roku 2015.

Sudcovia Európskeho súdneho dvora vo svojom stanovisku vyhlásili, že právo Európskej únie umožňuje prijať opatrenia na riešenie “núdzovej situácie charakterizovanej náhlym prílevom vysídlených osôb”. Súd tiež dospel k záveru, že zákonnosť rozhodnutia nebola ovplyvnená retrospektívnymi závermi o účinnosti tejto politiky.

Dočasné výnimky podľa súdu nemožno prirovnať k trvalej zmene základných pravidiel v legislatívnych aktoch EÚ vo veciach azylu. Z toho vyplýva, že prijatím rozhodnutia, ktoré Bratislava a Budapešť napadla, nebol obídený legislatívny postup Európskej únie.

V septembri roku 2015 Európska komisa schválila premiestnenie 160 000 migrantov z Grécka a Talianska do iných členských štátov EÚ podľa systému kvót založeného na počte obyvateľov a HDP. Krajiny Vyšehradskej skupiny tento návrh odmietli prijať. Slovensko ohľadne presídľovacej schémy podalo 3. decembra 2015 na Radu EÚ žalobu na Súdny dvor EÚ a žiadala, aby súd vyhlásil rozhodnutie Rady o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. K žalobe sa 4. decembra 2015 pridalo aj Maďarsko.

 

 

Foto zdroj:http://все-страны.рф/271-lyuksemburg.html

(tom)