Súdny dvor EÚ, môže vykoľajiť obchodnú dohodu s Britániou

Súdny dvor EÚ, môže vykoľajiť obchodnú dohodu s Britániou

Plány na urýchlenie uzavretia obchodnej dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou v súvislosti s Brexitom narazili na ďalšiu prekážku. Súdny dvor Európskej únie totiž rozhodol, že každý národný a regionálny parlament v EÚ bude musieť odsúhlasiť niektoré opatrenia v rámci budúcich dohôd.

Rozsudok súdneho dvoru, môže vytvoriť precedens pre obchodný pakt po uzavretí dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Európsky súdny dvor totiž rozhodol, že obchodná dohoda so Singapurom z roku 2014 nemôže byť ratifikovaná len ministrami EÚ a Európskym parlamentom (EP). Niektoré jej časti budú podľa súdu potrebovať súhlas všetkých národných a regionálnych parlamentov.

Zatiaľ čo rozsudok zbavil národné parlamenty ich možnosti zasahovať do niektorých oblastí obchodných zmlúv (napríklad dopravné, pracovné a environmentálne normy), ich ratifikácia je stále potrebná v oblastiach, ako sú investície a riešenie sporov.

Rozhodnutie znamená, že časti obchodnej dohody po Brexite pre Britániu sa môžu dohodnúť na základe súhlasu 38 národných a regionálnych parlamentov. Týka sa to 27 národných parlamentov, a taktiež najmenej piatich regionálnych parlamentov v Belgicku a piatich horných komôr.

Zaangažovanie národných parlamentov by mohlo obchodnú dohodu oddialiť alebo úplne zastaviť. Minulý rok napríklad obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou s názvom CETA, o ktorej sa rokovalo takmer sedem rokov, takmer úplne zlyhala. Belgický valónsky región totiž vtedy hrozil jej vetovaním.

Londýn si želá uzavrieť obchodnú dohodu, aby si zachoval prístup na jednotný európsky trh po tom, čo v marci 2019 vystúpi Británia z EÚ. Predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva Theresa Mayová v súvislosti s Brexitom, hovorí o “odvážnej a ambicióznej” dohode o voľnom obchode.

Avšak nedávne slovné prestrelky medzi Bruselom a Londýnom vyvolali nové obavy, že rokovania môžu zlyhať. Európska únia v súčasnosti odmieta začať rokovania o novej obchodnej dohode s Britániou, pokiaľ Londýn nebude súhlasiť  so zaplatením “rozvodového účtu”, ako aj zaručením práv pre európskych prisťahovalcov.

Koncom apríla schválila slovenská vláda materiál pod názvom Príprava Slovenskej republiky na rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ. V dokumente sa píše, že prioritou našej vlády počas rokovaní o Brexite, bude ochrana práv Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve a finančné vyrovnanie záväzkov krajiny vyplývajúcich z jej členstva v EÚ.

Foto zdroj: http://hnonline.sk/tagy/2648-peter-kazimir

(tom)