Súdy v Nemecku kvôli utečencom kolabujú

Súdy v Nemecku kvôli utečencom kolabujú

Počet prípadov, ktoré žiadatelia o azyl podali proti rozhodnutiam imigračných orgánov na nemeckých súdoch, dostal právny systém na pokraj kolapsu. Upozornil na to vo svojom rozhovore významný nemecký sudca.

Veľký počet podaných prípadov zaplavil občianske súdy v krajine. Vo svojom interview pre Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) to povedal Robert Seegmuller, ktorý je predsedom Združenia nemeckých sudcov správneho práva.

Situácia je pre správne súdy dramatická. Sme na pokraji našich možností,” povedal pre RND Seegmuller, ktorý sa už dlhšiu dobu sťažuje na počet súdnych sporov vedených proti Spolkovému úradu pre migráciu a utečencov (BAMF). Tisícky žiadateľov totiž napadlo rozhodnutia, ktoré BAMF vydal, vrátane príkazov na vyhostenie naspäť do potenciálne nebezpečných štátov, akým je napríklad Afganistan.

Na základe odhadov RND je v súčasnosti na stole asi 250 000 prípadov súvisiacich s azylom, ktoré čakajú na súde.

Systém správnych súdov nedokáže v dlhodobom horizonte takýto počet uniesť. V určitom okamihu sa všetko zrúti, varoval šéf združenia a dodal, že “veci môžu na chvíľu dobre fungovať, ale nie natrvalo”. Upozornil na to, že obrovské množstvo prípadov sa v rámci nemeckého právneho systému odráža na nedostatku sudcov, priestorov a informačno-technologických kapacít. Okrem objemu práce musia súdy podľa jeho slov riešiť aj nesprávne rozhodovanie imigračných orgánov.

Začiatkom júna Národné Noviny priniesli článok o tom, že Nemecko bude revidovať až 100 000 rozhodnutí o udelení azylu migrantom po tom, ako sondáž odhalila byrokratické chyby týchto orgánov. Škandál vypukol vtedy, keď bol krajne pravicovému vojakovi udelený azyl po tom, čo vystupoval ako utečenec. Nemecké úrady mali podozrenie, že muž sa infiltroval do utečeneckej komunity ako súčasť extrémistického sprisahania, so zámerom uskutočniť politické atentáty z ktorých mali byť následne obvinení utečenci. https://narodnenoviny.sk/nemecko-zreviduje-100-000-ziadosti-o-azyl/

Foto zdroj: http://www.infobae.com/2015/01/23/1622511-victimas-denunciaron-conocidos-yihadistas-australianos-esclavizar-y-violar-mujeres/

(tom)