Švédi obohatili svet o novú športovú disciplínu – plogging

Švédi obohatili svet o novú športovú disciplínu – plogging

Ide o tradičný beh kombinovaný so zastavením a podrepom. Čaro tohto nového športu je však v tom, že počas podrepu bežec vyzbiera odpadky popri svojej bežeckej trase. Názov disciplíny vznikol kombináciou dnes už tradičného slova „jogging“ a švédskeho „plocka upp“, čo znamená zodvihnúť.

Nová športová disciplína sa šíri rýchlo, o jej popularite svedčí aj existencia vlastného hashtagu – typ značky metaúdajov používanej v sociálnych sieťach, ktoré používateľom umožňujú využívať dynamické značenie generované používateľmi a umožňuje ľahko nájsť správy s konkrétnou tematikou. Fitness aplikácia Lifesun už dokonca umožňuje ľuďom zapísať čas strávený pri ploggingu ako časť tréningových nastavení.

Zdravotné výhody plogiingu sa podobajú joggingu. Pridanou športovou hodnotou sú drepy alebo výpady na zbieranie odpadkov. Nezanedbateľným bonusom je aj pocit, že človek urobil niečo dobré pre svoje životné prostredie. Na Slovensku je zbieranie odpadkov spojené s iným športom – s turistikou. Či už vo Vysokých, Nízkych Tatrách, v Malých Karpatoch ale aj v iných kútoch prírody, kde dobrovoľníci likvidujú odpad, ktorý na nelegálne skládky alebo len tak hocikam do lesa dovliekli nezodpovední spoluobčania. Tí sa, mimochodom, na takýchto aktivitách nezúčastňujú.

(iri)

Foto zdroj: http://www.evivam.de/sport-food/fitness/news/plogging-480043.html