„Švédske zakliatie“ zostáva: slovenská dvadsiatka aj napriek dobrému výkonu podľahla Severanom vo štvrťfinále 2:3

Slovenskí hokejisti do 20 rokov na majstrovstvách sveta v USA iba tesne prehrali štvrťfinálový zápas so Švédskom 2:3. Slováci zasa, ako počas celého turnaja, predviedli veľmi dobrý výkon, ale na favorizovaných Severanov nestačili.

Góly: 21. Lundeström (Söderlund), 27. Zetterlund, 51. Lundeström (Söderlund) – 38. Bodák (Čacho, Buček), 52. Bodák (Kelemen). Vylúčení: 5:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Garon (Lan.), Nikolic (Rak.) – Hancock (USA), Ondráček (ČR), 1445 divákov

Zostava Slovenska: Durný – Hedera, Korenčík, Bodák, M. Ivan, Zeleňák, Fehérváry, Matejovič, Fereta – Smolka, Kundrik, Kelemen – M. Roman, Tamáši, Krivošík – Buček, A. Ružička, Studenič – Liška, Čacho, Solenský

Favorizovaní Švédi začali aktívnejšie a v závere 2. minúty obranca Fehérváry iba faulom zastavil ich útok. Počas švédskej presilovky dvakrát zazvonila žŕdka Durného bránky po strelách A. Nylandera a Lindströma. Paradoxom je, že aj Slováci mohli v oslabení otvoriť skóre: unikol Smolka, ale tiež iba trafil konštrukciu bránky súpera. Od 11. min. pre zmenu Slováci hrali presilovku, ale ani A. Ružička, ani Fehérváry brankára Švédov neprekonali.

Úplne smoliarsky sa začala druhá tretina. Naši síce vyhrali úvodné vhadzovanie, ale po chybnej prihrávke Korenčíka puku sa zmocnil Lundeström a už v 9. sekunde otvoril skóre – 1:0. V 7. minúte Zetterlund predviedol slalom z vlastnej tretiny, obišiel všetko, čo mu stalo v ceste, a zvýšil na 2:0. V 33. min Solenský ešte svoju šancu na zníženie nevyužil, ale 2 minúty pred prestávkou kapitán Bodák v presilovke prešiel od modrej čiary až k bránke súpera a zblízka strelil náš prvý gól – 1:2.

V úvode záverečnej tretiny naši nevyužili 103-sekundovú presilovku 5 proti 3 a bol to rozhodujúci moment stretnutia. V 11. minúte zvýšil náskok Severanov Lundeström. O poldruha minúty Bodák síce svojim druhým gólom znížil, ale bolo to všetko. V závere Švédi forčekovali tak aktívne, že nedovolili našim odvolať brankára a pokúsiť sa vyrovnať.

Za najlepších hráčov zápasu vyhlásili dvojgólových strelcov Martina Bodáka a Isaca Lundeströma. Prehra síce vždy bolí, ale Slováci sa prezentovali vo veľmi dobrom svetle, ako počas celého turnaja. Začali ho síce hladkou prehrou s Kanaďanmi (0:6), ale potom senzačne zdolali majstrov sveta Američanov (3:2), podľahli Fínom (2:5) a zdolali Dánsko (5:1).

Zasa sa našim nepodarilo prekonať „švédske zakliatie“. Je to takmer neuveriteľné: v priebehu posledných 5 rokov Slováci 4-krát /!/ vo štvrťfinále hrali proti Švédom a vždy s nimi prehrali. Piaty duel odohrali v r. 2015 a vtedy naši v boji o bronzové medaily porazili Švédov 4:2.

Za najlepších hráčov tímu Slovenska na majstrovstvách sveta vyhlásili brankára Romana Durného, obrancu Martina Bodáka a útočníka Samuela Bučeka. Slovensko po 5-krát v histórii MS-20 skončilo 7. mieste. Najlepším výsledkom boli dve bronzové medaily v r. 1999 a 2015. Aj na týchto majstrovstvách Slováci predviedli veľmi kvalitnú hru a chýbalo im už iba trochu šťastia, aby si zasa zabojovali o medaily.