Svet sa zmení kvôli zvýšenej produktivite

Svet sa zmení kvôli zvýšenej produktivite

Tvrdenie, že technologický pokrok a sprievodná automatizácia ohrozuje približne polovicu pracovných miest, priniesla už štúdia oxfordských vedcov Carla B. Freya a Michaela A. Osborna z roku 2013. Ako jeden z viacerých možných scenárov (ten najpesimistickejší) sa objavila tiež vo viacerých ďalších štúdiách posledných rokov.

Výsledky prác na spôsob tej od Freya a Osborna však podľa optimistov budúci pokles zamestnanosti nadhodnocujú. Napríklad profesor ekonómie Bruce Chapman z Austrálskej národnej univerzity upozorňuje, že nezohľadňujú nové pracovné miesta, ktoré nastupujúce technológie prinesú, ale zatiaľ ich nevieme predvídať.

„Ak sa vďaka počítačom a zvýšenej produktivite stane svet efektívnejší, spôsobí to nárast bohatstva. A ľudia, ktorí sú bohatí, svoje peniaze radi míňajú na nové veci,“ upozorňuje Bruce Chapman. Čo budú robiť chudobní, o tom sa radšej taktne mlčí…

Viaceré štúdie však dávajú za pravdu práve optimistom. Napríklad v roku 2015 bol zverejnený výskum, ktorý sa zameral na dopad používania industriálnych robotov v 17 krajinách. Vedci zistili, že stroje v priebehu rokov 1993 až 2007 nespôsobili zníženie zamestnanosti.

Máme teda dva scenáre. V jednom počítame s masovou nezamestnanosťou, pretože ľudí nahradia stroje a algoritmy. V druhom nahradia staré zamestnania nové, spravidla lepšie platené. Oba scenáre čosi spája – väčšia možnosť sebarealizácie.

A scenár budúcnosti bez práce? Podľa sociológa Jamesa Hughesa môže znieť na prvé počutie pochmúrne. Ale ak sa ľudstvo so situáciou vyrovná rozumne, vďaka nepodmienenému základnému príjmu (ak bude zavedený) sa môžeme dostať do éry nevídaného materiálneho prebytku a dramatického nárastu voľného času. Otázkou je, či ho ľudia dokážu aj zmysluplne využiť.

Foto zdroj:http://mixmotor.eu/zaujimave/ekonomika

(bre)