Svetová antidopingová agentúra potvrdila, že s dopingovými vzorkami sa dalo manipulovať

Svetová antidopingová agentúra potvrdila, že s dopingovými vzorkami sa dalo manipulovať

Svetová antidopingová agentúra (WADA) odporučila Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) používať na olympijských hrách v juhokórejskom Pchjongčchangu starší model fľaštičiek, ktoré slúžia na odber dopingových vzoriek. Dôvodom boli vážne nedostatky nájdené v prípade nových modelov.

Začiatkom tohto týždňa začala WADA vyšetrovanie týkajúce sa zaistenia integrity dopingových testov v súvislosti s novou generáciou bezpečnostných fliaš BEREG-KIT, ktoré vyrobila švajčiarska spoločnosť Berlinger Special AG. Laboratórium v nemeckom Kolíne totiž uviedlo, že fľašky sa dali manuálne po zmrazení otvárať a znovu zatvoriť.

WADA vo svojom stanovisku uviedla, že otváranie týchto nádob sa dalo spôsobom, ktorý by nedokazoval žiadnu manipuláciu. To bol aj dôvod, prečo Svetová antidopingová agentúra vyzvala, aby sa na olympiáde v Pchjongčchangu využíval pri dopingových testoch model fľašiek z roku 2016.

Oznámenie prišlo iba dva dni po tom, ako nemecký reportér Hajo Seppelt vo svojom dokumentárnom filme uviedol, že dopingové testy športovcov by mohli byť ľahko manipulované. Seppelt vykonal niekoľko testov, ktoré ukázali, že dopingové súpravy schválené spoločnosťou WADA môžu byť po zapečatení znovu otvorené.

Spoločnosť Berlinger uviedla fľaše na trh v septembri roku 2017, pričom tvrdila, že vyrobené sú podľa najvyšších noriem kvality s tým, že pred ich produkciou boli podrobené rozsiahlym interným testom.

Uvedené informácie len dokresľujú ako je ľahko manipulovať v niektorých dopingových prípadoch. Medzinárodný olympijský výbor v decembri minulého roku rozhodol, že ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu iba pod neutrálnou vlajkou. Dôvodom boli obvinenia zo systematického dopingu zo strany ruských športovcov na olympiáde v Soči, ktorá sa konala v roku 2014.

Foto zdroj: https://www.rt.com/sport/417632-wada-doping-kits-manually-opened-ioc/

(tom)