Sviatok folklóru pod Roháčmi

Sviatok folklóru pod Roháčmi

V piatok 4. augusta v oravských obciach Zuberec a Oravský Biely Potok sa začal sviatok oravského folklóru – 42. Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré potrvajú do nedele 6. augusta. Organizátori pozvali na trojdňový medzinárodný folklórny festival viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Srbska, Turecka, Gruzínska a z Bieloruska.

Areál amfiteátra v Zuberci – Brestovej a Múzeum oravskej dediny prilákajú každoročne tisícky návštevníkov. Mnohé vystúpenia folklórnych súborov a skupín, jarmok ľudových remesiel, výstavy, otvorenie novej expozície, množstvo stánkov a atrakcií, i samotné príjemné prírodné prostredie sú atrakcie, ktoré robia z Podroháčskych folklórnych slávností najväčšie kultúrne podujatie na Orave.

Bohatý program pre návštevníkov ponúkajú slávnosti aj tento rok. Dramaturgická rada festivalu si každoročne osvojuje inú nosnú myšlienku podujatia, ku ktorej sa následne prikláňa zostavovanie programov a sprievodných aktivít. Keďže si tento rok mnohé folklórne súbory a skupiny pripomínajú výročie svojho vzniku, či obnovenie svojej činnosti, autori programov zaradili do programovej štruktúry viaceré jubilujúce folklórne kolektívy. Zastúpenie a prezentácia folklóru Oravy má aj tento rok v programovej štruktúre slávností opäť cenné miesto. A keďže si tento rok pripomíname jubileá folkloristov, je potrebné si pripomenúť aj polstoročnicu od položenia základného kameňa Múzea oravskej dediny. Tomuto jubileu sú venované viaceré programy počas slávností, a tiež samotná výstava nazvaná „Zo života múzea“, ktorá mapuje život múzea za uplynulých 50 rokov.

Program slávností sa začal v piatok 4. augusta o 19.00 v Oravskom Bielom Potoku Privítankou domácich folklórnych súborov a skupín. Neskôr je pripravený program hostí, súborov z Bieloruska, Turecka, Srbska a Gruzínska. V piatok večer v Kultúrnom dome v Zuberci je pre záujemcov o folklórny tanec pripravená tanečná škola, ktorá bude po skončení pokračovať ľudovou veselicou.

Sobotný program začne pred obedom v Múzeu oravskej dediny verejnou rozhlasovou nahrávkou nazvanou 50 rokov Múzea oravskej dediny. Po nej bude o otvorená výstava z príležitosti 50. výročia položenia základného kameňa Múzea oravskej dediny. Sobotňajší program bude pokračovať v Múzeu oravskej dediny, odkiaľ pôjde slávnostný sprievod súborov k amfiteátru, kde o 14.00 prebehne slávnostné otvorenie 42. Podroháčskych folklórnych slávností. V bohatom programe sa predstavia nielen súbory zo Slovenska, ale aj z Česka, Bieloruska, Turecka a z Gruzínska.

Z pestrej nedeľnej ponuky zaujme nielen sviatočná furmanka, ktorá spríjemní ráno cestu z Habovky do Brestovej, či sviatočná svätá omša v skanzene v Zuberci o 9.00, ale aj program v amfiteátri, ktorý o 10.30 otvoria folkloristi zo Zuberca, Habovky a z Oravského Bieleho Potoka. V programe Rok za rokom, krok za krokom … sa predstavia jubilujúce detské folklórne súbory z Oravy. Popoludní bude uvedený ďalší blok programu Podoby slovenského folklóru. Záverečný galaprogram bude patriť tanečníkom zo Slovenska a zahraničia.

Súčasťou festivalu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude 26. oravský tradičný jarmok oživených remesiel v sobotu a v nedeľu v zubereckom skanzene a dve výstavy inštalované v objektoch múzea.

Foto zdroj:http://www.janbruncak.com/tag/orava/

(bre)