Sviatok práce – 1. máj

Sviatok práce – 1. máj

Sviatok práce, alebo 1. máj sa oslavuje od roku 1890Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. 

Nemožno poprieť skutočnosť, že ľudskú prácu si treba vážiť a každý pracujúci človek si zaslúži aj patričnú úctu. Tou najlepšou odmenou za kvalitnú prácu pre človeka navždy zostane dobrá mzda, spokojnosť z vykonanej práce a uznanie.

Pevný dátum prvého mája získal sviatok až v roku 1889, Najprv išlo o pohyblivý sviatok, dohodnutý na prvú májovú nedeľu. Po vzniku ČSR  bol od 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Voľno ľuďom na tento deň spočiatku zabezpečovali kolektívne zmluvy.

Komunistický režim z prvomájových sprievodov urobil oslavu úspechov socialistického hospodárenia,  demonštráciu sily a odhodlania brániť zriadenie, ktorému podľa vtedajších mocipánov vládol ľud.

Aranžéri sa predháňali, kto urobí najkrajšiu výzdobu na tribúne, najvýstižnejšie transparenty a heslá. Kreativite sa medze nekládli ani pri výrobe mávatok a vlajočiek, ktorými pochodujúce zástupy pozdravovali papalášov na tribúnach.

Pred tribúnami v okresných mestách kráčali davy skandujúcich ľudí, mávali na pozdrav súdruhom tajomníkom, predsedom a potom sa rozišli k občerstvovacím stánkom. Nemožno však povedať, že by nebola zábava, to skutočne nie. Popoludní totiž bývali vystúpenia folklórnych súborov, ľudových rozprávačov a ľudí zabávali aj divadelní a filmoví herci.

Radosť mali predovšetkým deti, ktoré celému tomuto podujatiu neprikladali politický význam. Nešlo sa do školy, ale do sprievodu. Čím boli staršie, tým viac sa im nechcelo a radšej by voľný deň trávili trochu inak.

Deti na jednotlivých zhromaždeniach, pochodoch behali z miesta na miesto a snažili sa ukoristiť najkrajšie mávatko. Nakoniec, pochvaly sa im dostalo aj doma, pretože paličku z mávatka mamka mohla použiť na priviazanie kvietka na balkóne, alebo v izbovom kvetináči.