Syn zavraždeného líbyjského lídra Muammara Kaddáfího oznámi svoju kandidatúru na prezidenta

Syn zavraždeného líbyjského lídra Muammara Kaddáfího oznámi svoju kandidatúru na prezidenta

Takmer sedem rokov po krvavom povstaní v Líbyi, podporovaného Severoatlantickou alianciou, syn zavraždeného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího oficiálne oznámil, že v nadchádzajúcich voľbách sa bude uchádzať o prezidentský úrad.

Sajf al-Islám Kaddáfí bol Medzinárodným trestným súdom (ICC) obžalovaný zo spáchania zločinov proti ľudskosti, ktorých sa mal dopustiť v roku 2011. Dôvodom rozsudku bolo to, že syn líbyjského vodcu mal údajne počas protestov nariadiť zabíjanie demonštrantov. V roku 2015 ho súd v Tripolise v jeho neprítomnosti odsúdil na trest smrti. Rozsudok bol široko kritizovaný medzinárodnými organizáciami pre ľudské práva.

Kaddáfího zadržiavala až do polovice roka 2017 povstalecká skupina zo Zintánu, ktorá ho v júni minulého roku prepustila na slobodu v rámci amnestie iniciovanej štátom. Povstalci ho predtým odmietli Tripolisu vydať.

Hovorca Sajfa al-Isláma Kaddáfího oznámil, že syn zosnulého líbyjského vodcu predstúpi so zámerom kandidovať pred verejnosť v najbližších dňoch. Líbyjčanom má predstaviť svoju víziu obnovy štátu. Jeho zámerom je v prvom rade uskutočnenie dialógu na celoštátnej úrovni a dosiahnutie celonárodného zmierenia. Rovnako chce vo svojej krajine obnoviť bezpečnosť a uskutočniť ekonomické a sociálne reformy.

Pripomíname, že po zvrhnutí a poprave jeho otca, sa rozdrobená krajina nachádza v chaose a jeho západná a východná časť je v riadená viacerými skupinami miestnych milícií. V takomto stave zanechala krajinu misia štátov Severoatlantickej aliancie …

Foto zdroj: https://www.observantonline.nl/English/Home/Articles/articleType/ArticleView/articleId/9111/I-never-wrote-papers-for-Saif-Gaddafi

(tom)