Sýrsky diplomat odhalil, kto doviezol chemické zbrane do jeho krajiny

Toxické látky, ktoré sa počas vojenského konfliktu v Sýrii použili, boli do krajiny privezené z Líbye za pomoci Spojeného kráľovstva, Saudskej Arábie, Spojených štátov, Turecka a Francúzska. Oznámil to v piatok sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džaafarí.

„Teroristi už dávno získali chemické látky z Líbye, ktorá disponuje chemickým arzenálom. Pomohli im v tom turecká spravodajská služba, saudská spravodajská služba a americká a francúzska tajná služba. Tie prepravovali chemikálie z Líbye do Istanbulu na palube civilných leteckých spoločností a ten, kto bol zodpovedný za prepravu týchto látok, bol chlapík menom Haitham al-Qassar,“ povedal novinárom Džaafarí.

Sýrsky diplomat zdôraznil, že sýrska vláda poskytla o svojich tvrdeniach všetky potrebné dôkazy.

Niektoré mimovládne organizácie, vrátane Bielych heliem uviedli, že sýrska vláda použila v meste Dúmá 7. apríla chemické zbrane proti civilistom.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí a rovnako aj sýrska vláda tieto tvrdenia označili za falošné správy. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Biele helmy sú nespoľahlivý zdroj notoricky známy tým, že šíri klamlivé informácie .

Ruské Centrum pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii informovalo, že rádiologickí, chemickí a biologickí experti, ale aj lekári sa 9. apríla zúčastnili obhliadky časti mesta Dúmá vo východnej Ghúte, kde údajne došlo k chemickému útoku.

Špecialisti tam podľa vyhlásenia Moskvy „nenašli stopy po použití chemických látok“. Zdravotnícki špecialisti strediska tiež navštívili miestnu nemocnicu, ale nenašli tam žiadnych pacientov, ktorí by mali príznaky otravy chemickými zbraňami.

(tom)

Foto zdroj: http://abcnews.go.com/International/photos/photo-syrian-arab-republic-ambassador-united-nations-bashar-53333277