Szijjártó: Stredoeurópske štáty v dôsledku nezhôd Západu a Ruska strácajú

Szijjártó: Stredoeurópske štáty v dôsledku nezhôd Západu a Ruska strácajú

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v rozhovore pre taliansky denník Il Sole 24 Ore vyhlásil, že mnohé štáty Európskej únie vedú pokryteckú politiku voči Rusku. Západná časť Európy by podľa jeho názoru mala mať s Moskvou pragmatické vzťahy.

Viaceré štáty Európskej únie podľa maďarského ministra zahraničných vecí presadzujú pokryteckú politiku voči Rusku tým, že podporujú protiruské sankcie, no zároveň aktívne podporujú obchodnú a hospodársku spoluprácu s Ruskou federáciou.

“Čo sa týka Ruska, v Európe existuje v tejto otázke veľa pokrytectva. Mnoho štátov podpisuje s Moskvou významné dohody v hospodárskom a energetickom sektore, ale nechcú sa s tým ukazovať … Na poslednom Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade, ktorý sa konal minulé leto, bolo viac ľudí, ktorí hovorili po nemecky ako tých, čo hovorili po rusky. Väčšina firiem, najmä nemeckých, holandských a rakúskych, vytvorila s Gazpromom dôležité projekty, čo je holý fakt,” vysvetlil reálnu situáciu Szijjártó v rozhovore pre talianske noviny 13. októbra.

Dodal tiež, že Maďarsko chce, aby Európska únia udržiavala s Ruskom pragmatické vzťahy. V tejto súvislosti poznamenal, že v rámci histórie, stredoeurópske štáty v dôsledku nezhôd medzi západnou Európou a Ruskom, len utrpeli.

“Najlepšie čo v tomto smere môžeme urobiť, je vyvinúť najefektívnejšiu a pragmatickejšiu spoluprácu medzi západnou Európou a Ruskom. Takže keď hovorím, že Nemecko a Rusko majú veľmi silné ekonomické väzby, nemyslím tým nič negatívne. V konečnom dôsledku im môžme v tomto smere len závidieť,” vysvetlil šéf maďarskej diplomacie.

Minister pripomenul, že súčasná obchodná a hospodárska spolupráca medzi Budapešťou a Moskvou sa neustále rozvíja. Podľa jeho slov sa v prvých siedmich mesiacoch roku 2017 – v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2016, zvýšil maďarský export do Ruska o 40 percent. Péter Szijjártó však dodal, že v dôsledku zavedenia protiruských sankcií prišla jeho krajina o 7 miliárd dolárov.

Foto zdroj: s1.reutersmedia.net_.jpg

(tom)