Tajomníčka SPD volá po druhom referende o Brexite

Tajomníčka SPD volá po druhom referende o Brexite

Katarina Barleyová, generálna tajomníčka nemeckých sociálnych demokratov (SPD) sa vyslovila za uskutočnenie druhého referenda o Brexite. Jej hlavným argument je to, že britskí voliči boli zle informovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

“Keď sa referendum uskutočnilo, nikto v skutočnosti nevedel, o čom to celé bude – ani Briti, ani politici,” uviedla Barleyová v televíznom rozhovore.

“Mnoho ľudí sa mylne domnievalo, že Británia by si mohla zabezpečiť podobnú dohodu, akú má s Úniou Švajčiarsko alebo Nórsko. Bez nepríjemností, bez toho, aby príjimali rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, bez voľného pohybu pracovných síl. Teraz však vieme, že to nie je tento prípad.” Šéfka SPD doplnila, že obyvatelia Spojeného kráľovstva by mali byť požiadaní, aby o Brexite hlasovali opäť.

Barleyová, ktorej otec je britský občan, je jedným z významných európskych politikov, ktorí volajú po uskutočnení druhého britského referenda. Nové hlasovanie by podľa nej malo prísť po tom, ako sa dosiahne konečná dohoda medzi Európou a Veľkou Britániou.

Politička tiež tvrdí, že po rozhovoroch s viacerými britskými politikmi si nie je istá, že vôbec vedia, ako by všetko malo fungovať. Vrátane britskej premiérky Theresy Mayovej alebo šéfa diplomacie Spojeného kráľovstva Borisa Johnsona.

Downing Street v reakcii podobné výzvy odmietol a vyhlásil, že “Briti zaujali jasné stanovisko.” Mayovej hovorca dodal, že premiérka po aktivovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy jasne povedala, že nie je cesty späť.

Akákoľvek dohoda s krajinami EÚ bude musieť počkať minimálne šesť mesiacov, respektíve ak nevznikne nová nemecká vláda po septembrových voľbách. Podľa riaditeľa Centra pre štúdium Brexitu Alexa de Ruytera, nadchádzajúce francúzske a nemecké voľby tieto rokovania odsunú. Z dôvodu tejto situácie sa Berlín ani Paríž  nebude môcť sústrediť na rokovania s Westminsterom.

Foto zdroj:https://yourstory.com/2016/06/brexit-uk-economy/

(tom)