Talianska Liga Severu chce vrátiť naspäť domov väčšinu utečencov

Talianska Liga Severu chce vrátiť naspäť domov väčšinu utečencov

Po decembrovom rozhodnutí talianskeho prezidenta Sergia Mattarella rozpustiť tamojší parlament sa nové voľby budú konať 4. marca. Predseda talianskej opozičnej strany Liga severu Matteo Salvini dúfa, že jeho slogan Taliani na prvom mieste osloví dostatočný počet voličov.

Liga Severu oslovuje predovšetkým tých obyvateľov Apeninského polostrova, ktorí sú vo významnej miere znechutení situáciou s prisťahovalcami, ktorí prišli do ich krajiny.

„V Taliansku je príliš veľa ilegálnych prisťahovalcov, ktorí tu robia neporiadok. Nedokážem to viac znášať,“ povedal Salvini v spravodajskej televízii La7. „Sú ľudia, ktorí využívajú svoje lietadlo na privezenie imigrantov do Talianska. Ja by som ho využil na ich návrat domov“.

V súvislosti s migračnou krízou, ktorou je Taliansko postihnuté, sa Salvini v rozhovore pre denník la Repubblica vyjadril, že v prípade zvolenia za premiéra deportuje z krajiny každoročne 100-tisíc nelegálnych migrantov. Počas svojho 5-ročného mandátu v kresle predsedu vlády by tak naspäť domov poslal 500-tisíc utečencov. Pripomíname, že za ostatných päť rokov prišlo do Talianska asi 600-tisíc prisťahovalcov.

Salvini sa v tejto súvislosti zaviazal chrániť záujmy obyvateľov svoje krajiny, ako aj taliansku ústavu. Svojich politických oponentov obvinil z toho, že talianskych občanov zradili nielen ohľadne riešenia utečeneckej otázky, ale aj umožnením predať talianske firmy nadnárodným korporáciám.

Šéf Ligy Severu ako súčasť volebného programu prisľúbil okrem iného aj revíziu európskych zmlúv. Zdôraznil, že ústavné princípy jeho štátu majú prednosť pred Bruselom a Berlínom.

Slová Mattea Salviniho len potvrdzujú znechutenie väčšiny Európanov s politikou eurokratov v Bruseli.

Foto zdroj: https://qz.com/826536/amnesty-international-report-the-eus-hotspot-program-is-fuelling-appalling-abuses-of-migrants-and-refugees-in-italy/

(tom)