Talibanci píšu Donaldovi Trumpovi

Talibanci píšu Donaldovi Trumpovi

V otvorenom liste prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi vyzvali afgánskí talibanci, aby sa nielen vzdal svojich plánov na zvýšenie počtu amerických síl v Afganistane, ale aby aj americká armáda konečne opustila krajinu.

Ako uvádza agentúra AP, list bol napísaný po anglicky, ale bol „dlhý a chaotický“. Médiám ho poslal hovorca Talibanu Zabihullah Mudžahíd. Talibanci sa domnievajú, že Trump správne nariadil preskúmanie americkej stratégie v Afganistane, pričom jasne rozpoznáva chyby svojich predchodcov v tomto regióne. Sú presvedčení, že Trump by nemal odovzdávať kontrolu nad afganskou armádou pri realizácii jej stratégie, ale namiesto toho by mal oznámiť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu.

Hovorca Talibanu zdôraznil, že takýmto rozhodnutím Trump nielenže zachráni pred nebezpečenstvom amerických vojakov, ale tiež sa zbaví vojnového dedičstva, ktoré zdedil po svojich predchodcoch.

Taliban, ktorého režim bol zvrhnutý Američanmi v roku 2001, sa stále snaží získať moc a zaviesť právo šaría na území Afganistanu ako záväzného zákona. Trump sa k listu zatiaľ otvorene nevyjadril.

Foto zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1193829-pakistansti-tajni-podporuji-taliban-konstatuje-zprava-nato

(bre)