Teroristi plánovali útok na chrám Sagrada Familia

Teroristi plánovali útok na chrám Sagrada Familia

Už niekoľko dní trvá v Madride vypočúvanie údajných páchateľov teroristických útokov v Barcelone a v Cambrils. Teroristi sa pripravovali na veľký útok v Barcelone, vypovedal jeden z nich. „Naplánovali sme útok na dôležité budovy,“ uvádzajú španielske médiá svedectvo 21-ročného Maročana Mohameda Houlila Chemlala.

Podľa neoficiálnych informácií mala hlavným cieľom byť barcelonská bazilika Sagrada Familia, ktorú navrhol Antonio Gaudí, teda jedno z miest, ktoré turisti najviac navštevujú. Mohamed Houlil Chemlal bol zranený v stredu počas výbuchu domu v Alcanare pri Tarragone. Ako sa ukázalo, explózia nastala počas prípravy výbušnín, ktoré mali použiť teroristi. Po ich zničení útočníci zmenili svoje plány a jeden z nich potom vrazil do davu, prechádzajúceho sa po obľúbenej ulici Rambla. Potom sa iní pokúsili o podobnú akciu v Cambrils.

Po útokoch je stále ešte 46 zranených v katalánskych nemocniciach, sedem je vo vážnom stave. Hoci džihádistická skupina bola zneškodnená, vyšetrovanie stále pokračuje. Teraz polícia vyšetruje ich vzťahy s teroristami vo Francúzsku, Belgicku a Maroku. Jeden z ľudí, zadržaných v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils, bol prepustený. Podľa miestneho súdu sú dôkazy proti Mohamedovi Aallimu príliš slabé. Majiteľovi Audi A3, ktoré bolo použité na útok na chodcov v Cambrils, však súd nariadil, aby sa týždenne hlásil na súde.

Mohamed Houli, podozrivý z výroby výbušných zariadení, a Driss Ukabir, údajný páchateľ masovej vraždy, zostanú vo väzbe. O osude štvrtého podozrivého, Salaha el-Kariba, ktorý si prenajal podozrivý dom, súd rozhodne v priebehu nasledujúcich dní.

Pri útokoch v Barcelone a Cambrils 15 ľudí zomrelo a viac ako 130 bolo zranených.

Foto zdroj:https://m.pravda.sk/trendove-temy/divoky-sex/#!a=371495

(bre)