Teroristi z Líbye zabili v Egypte koptských kresťanov

Teroristi z tzv. islamského štátu sa prihlásili k zodpovednosti za útok na autobus s koptskými kresťanmi v Egypte, pri ktorom 26. mája zahynulo asi 30 ľudí. Egypt v reakcii spustil letecké útoky na teroristické tábory v Líbyi.

Streľba, ku ktorej došlo v predvečer začiatku moslimského pôstneho mesiaca ramadán, sa odohrala, keď obete cestovali z provincie Beni Suef do koptského ortodoxného kláštora Anba Samuel v blízkosti južného mesta Minjá, približne 250 km južne od Káhiry.

Po útoku uskutočnil Egypt odvetnú leteckú operáciu na pozície militantov v líbyjskej Derne. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí povedal, že útoky zasiahnu teroristov bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Dodal, že sa budú zameriavať predovšetkým na teroristické tábory, skade militanti pochádzajú.

Časť Líbye sa zmenila na teroristické semeniská, ale Egypt im nedovolí, aby sa cítili v bezpečí. V rozhovore pre RT to po útokoch na výcvikové tábory teroristov povedal egyptský minister zahraničných vecí Sameh Šukry. Zdôraznil, že jeho krajina bude ochraňovať svoju národnú bezpečnosť všetkými možnými prostriedkami.

“Nemôžeme dovoliť, aby teroristi zostali v bezpečí a profitovali z neúspechu Líbye zo straty kontroly nad jej územím, ktoré sa teraz stali bezpečným útočiskom pre zahraničných bojovníkov a iné elementy, ktoré prenikajú cez egyptskom – líbyjskú hranicu a útočia na nevinných egyptských civilistov,” vysvetlil minister.

Líbya sa zmieta v chaose od roku 2011 po tom, ako Severoatlantická aliancia leteckými údermi podporila s pomocou rebelov zvrhnutie tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího.

Následné nepokoje spôsobili zhoršenie situácie v štáte, kde sa sformovali dve súperiace vlády a miestne kmene. Niektoré mestá si v dôsledku tohto stavu stanovili vlastné zákony.

Pripomíname, že 21. mája sa v britskom Manchestri odohral na koncerte teroristický útok,  pri ktorom zahynulo 22 ľudí. K zodpovednosti zaň sa prihlásil tzv. islamský štát. Vykonávateľom mal byť Salman Abedi, ktorý do Británie prišiel z Líbye cez Prahu a nemecký Düsseldorf. Vyšetrovatelia zistili, že Salmanov otec Ramadan utiekol z líbyjskej metropoly Tripolis v roku 1993, keď bol naňho za režimu Muammara Kaddáfího vydaný zatykač.

Bližšie v článku http://narodnenoviny.sk/experti-vysvetluju-dovod-utoku-v-manchestri/

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/462724/egypt-vyhlasil-vynimocny-stav-pre-utoky-na-koptov/

(tom)