Tillerson: Nechceme zmenu režimu v Sýrii

Tillerson: Nechceme zmenu režimu v Sýrii

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v rozhovore pre americkú televíziu ABC v nedeľu povedal, že sýrska kríza môže byť vyriešená len prostredníctvom politického procesu tvrdením, že Washington chce v Sýrii  dosiahnuť porážku tzv. islamského štátu (IŠ) a nie zmenu režimu. Akonáhle sa boj s teroristickou skupinou zavŕši, zameria Washington, podľa jeho vyjadrenia svoju pozornosť “na dosiahnutie dohody o prímerí medzi režimom a opozičnými silami”.

Pre stancicu CBS sa zas Tillerson zmienil, že na to, aby obe strany uskutočnili politické diskusie, je potrebná účasť Asada a jeho politických spojencov. Po dosiahnutí prímeria v Sýrii budú, ako sa vyjadril vhodné “podmienky na začatie politického procesu”. Ten by mal následne umožniť sýrskym obyvateľom rozhodnúť o Asadovom osude.

Tillerson zopakoval, že Spojené štáty veria v tomto smere vo vzájomnú spoluprácu v rámci OSN s jeho koaličnými partnermi. Minister podčiarkol úlohu Ruska v tomto procese s tým, že Washington verí v spoluprácu s Moskvou, ktorá môže svojím vplyvom na Asada zohrať konštruktívnu úlohu pri podpore prímeria.

Šéf americkej diplomacie vyhlásil 30. marca, že odstúpenie Asada už nemusí byť hlavným predpokladom na ukončenie sýrskej krízy. Vo štvrtok 6. apríla vo svojom vyhlásení obvinil sýrskeho prezidenta Asada zo zodpovednosti za chemický útok v Idlibe s tým, že v budúcnosti Sýrie už nemá svoje miesto.

V súvislosti s minulotýždňovým chemickým útokom v sýrskej provincii Idlib uviedol, že “zakaždým, keď sa uskutoční jeden z týchto desivých útokov, Rusko to posúva bližšie k istej miery zodpovednosti.” Washington z incidentu obvinil sýrsku vládu, zatiaľ čo Moskva uviedla, že na podporu takýchto tvrdení neboli predložené dostatočné dôkazy.

Ohľadne raketového útoku Spojených štátov na leteckú základňu pri sýrskom meste Homs, v reakcii na údajné použitie chemických zbraní v Idlibe, Tillerson povedal, že  táto udalosť je “jednoznačnou správou o porušení medzinárodných noriem a ignorovaním rezolúcií OSN” a nebude tolerovaná.

Spojené štáty a ich spojenci chcú podľa jeho vyjadrenia, umožniť sýrskemu ľudu, aby o svojom samourčení rozhodol sám. Dodal, že násilná zmena režimu tak, ako sa to uskutočnilo v Líbyi a následný chaos v krajine, je pre Washington dostatočným poučením z minulosti.

Tillerson zároveň vyvrátil správy, že Spojené štáty raketovým útokom varovali Severnú Kóreu. Cieľom Washingtonu podľa neho nie je taktiež zmena režimu v Kórei, ale to, aby bol tento polostrov bez jadrových zbraní.

Pokrok v oslobodení irackého mesta Mosul z rúk IŠ je, ako uviedol “obrovský”. Dodal, že USA spolu so svojimi vojenskými spojencami “pokračujú v úsilí oslobodiť baštu IŠ v sýrskom meste Rakka.”

 

Foto zdroj: http://money.cnn.com/2016/12/11/investing/rex-tillerson-exxon-russia-putin/

(tom)