Tisícky Ukrajincov slávilo narodeniny nacistického lídra

Tisícky Ukrajincov slávilo narodeniny nacistického lídra

Pri príležitosti výročia narodenia ukrajinského nacionalistického vodcu Stepana Banderu sa prvý januárový deň sa zúčastnilo na pochode u našich východných susedov približne 6 500 ľudí.

Najväčšia spomienková akcia sa konala v hlavnom meste Kyjev. Zúčastnení pochodovali centrom mesta a v rukách držali transparenty s nápisom ako napríklad „Bandera príde a prinesie aj poriadok“, „Ukrajina nad všetkými“ alebo „Sláva Ukrajine, smrť nepriateľom“. Na pochod dohliadalo 1200 policajtov a 730 vojakov.

Podobné udalosti sa konali aj v ďalších ukrajinských mestách, od Ľvova cez Odesu až po východoukrajinské mesto Makejevka, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov od deliacej línie ukrajinských jednotiek a povstaleckými silami Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Oba samozvané štáty odmietli uznať režim, ktorý sa po ozbrojenom prevrate v roku 2014 ujal vlády na Ukrajine. Tamojší občania vnímajú ukrajinských nacionalistov, ktorí boli hlavnou hnacou silou násilných udalostí, doteraz negatívne.

Pripomíname, že v polovici októbra sa v oveľa väčšom počte zúčastnili prívrženci ukrajinských pravicových radikálov 75. výročia založenia ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) – nacionalistickej polovojenskej skupiny, ktorá aktívne spolupracovala s nacistami. Stepan Bandera, ktorý sa narodil 1. januára 1909, bol jedným z lídrov UPA. V snahe o nezávislý štát bojoval proti Poľsku a Sovietskemu zväz – spočiatku propagandou, ktorá neskôr prerástla do násilia.

Pred nemeckou inváziou do Sovietskeho zväzu UPA splynula s nacistami v nádeji, že spoločná aliancia im pomôže v dosiahnutí vlastnej agendy. Berlín však mal svoje vlastné plány, ktoré nekorešpondovali s cieľmi tejto polovojenskej skupiny. Bandera pôsobil aj ako nemecký spravodajský agent a pomáhal prijímať ukrajinských nacionalistov do nacistických jednotiek.

Akonáhle organizácia prestala byť užitočná pre nemecký režim, predstavitelia UPA čelili represiám. Bandera bol zatknutý v roku 1941 a tri roky strávil vo väzení. Nacionalistické organizácie na Ukrajine využili štáty Západu počas prevratu v roku 2014 podobným spôsobom, ako to počas druhej svetovej vojny urobili nacisti.

Na ilustráciu dodávame, že ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý rok vyhlásil, že akcie bojovníkov ukrajinskej povstaleckej armády by mali vždy slúžiť ako “inšpirácia” a príklad pre budúce generácie. Aj takéto postoje má osobný priateľ slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktorý pravidelne oceňuje samozvaných bojovníkov proti nacizmu a fašizmu.

Foto zdroj: https://twitter.com/hashtag/kyiv

(tom)