Tisícročná včela v Malokarpatskom múzeu v Pezinku

Tisícročná včela je názov výstavy o histórii brtníctva a včelárstva, ktorú môžete navštíviť do 29. marca v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Vystavených je viac ako sto exponátov, počnúc historickými zaujímavosťami až po moderné technológie.

Najbližším podujatím bude 19. januára v rámci programu výstavy Med v kuchyni – najmä o medovníčkoch, cestách na ich prípravu, budú aj ukážky, aj ochutnávky. Ďalším podujatím je 12. februára prednáška o apiterapii (názov vznikol z latinského názvu včely medonosnej apis mellifera), ktorá využíva rôzne včelie produkty v pevnom či tekutom skupenstve – med, peľ, propolis, materskú kašičku, vosk, ale aj včelí jed. Hovoriť sa bude aj o rojovom mestskom práve a brtníkoch.

V minulosti sa divé včely skrývali v dutinách stromov, starostlivosť nepotrebovali a práve brtníci boli tí, ktorí vyberali med z dutín. Posledné podujatie sa uskutoční 16. marca a témou bude mystická včela a 40 daností včiel. Návštevníci múzea si môžu pozrieť originálne úle, živé včielky, súčasťou výstavy je aj tisícročná včela z rovnomenného filmu z roku 1983, na deti čaká medovníková chalúpka s ježibabou, medveďom a jeho brlohom.

Mottom celej výstavy je výrok Alberta Einsteina z roku 1921: „Ak uhynie posledná včela, ľuďom ostávajú štyri roky života.“ Je to dôvod na zamyslenie, ako by sme mali ochraňovať včely pred ich nepriateľmi – insekticídmi, herbicídmi, fungicídmi, ale aj prenášačmi rôznych chorôb a neustále sa zhoršujúcim životným prostredím.

(iri)

Foto zdroj: http://www.foodrepublic.com/2015/07/01/asheville-north-carolina-leads-the-way-to-better-bee-health/