Tlak migrantov v Európe sa podľa eurokratov znížil

Tlak migrantov v Európe sa podľa eurokratov znížil

Európska komisia informovala, že hranice Európskej únie prekročilo vlani 205-tisíc utečencov. Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos vyhlásil, že v porovnaní s rokom 2014 – rok pred začiatkom utečeneckej krízy – ide o 30 percent menej migrantov.

Ako uviedol člen Eurokomisie, nižší počet príchodov súvisí s uzatvorením dohody medzi Európskou úniou a Tureckom, vďaka ktorej sa počet prisťahovalcov znížil o 97 percent. Súčasťou dohody je finančná pomoc Ankare. Európska únia už poskytla Turecku 3 miliardy eur. O uvoľnení rovnakej čiastky rozhodli eurokrati aj 14. marca.

Avramopoulos pripomenul, že spolupráca Turecka s Európskou úniou ohľadne migračnej politiky je dlhodobá záležitosť. V súvislosti s napätými vzťahmi medzi Bruselom a Ankarou varoval pred ďalšou eskaláciou konfliktu.

Európska únia kritizuje Turecko za nedostatky v ochrane ľudských práv a slobôd. Turecké orgány totiž po vojenskom prevrate, ktorý sa odohral v roku 2016, zakročili proti tisíckam ľudí, ktorých podozrievajú z napojenia na tureckého duchovného Fethullah Gülena žijúceho v exile v Spojených štátoch. Ankara ho totiž považuje za zodpovedného za puč.

„Musíme naďalej spolupracovať s partnerskými krajinami, aby sme lepšie zvládali a znižovali toky migrantov z Afriky a zlepšili ich podmienky v Líbyi,“ oznámil Avramopoulos.

Komisia tiež upozornila na ukončenie systému prerozdeľovania migrantov na základe kvót, ktorý bol schválený v roku 2015. S touto politikou nesúhlasia všetky štáty Vyšehradskej skupiny. Ministri vnútra členských štátov V4 podpísali minulý rok spoločnú deklaráciu, v ktorej odmietajú tlak Európskej komisie voči krajinám, ktoré nenaplnili povinné kvóty v prerozdeľovaní migrantov.

Dnes už bývalý slovenský premiér Robert Fico na februárovom stretnutí krajín V4 v Bruseli vyhlásil, že Vyšehradská skupina nikdy nebude súhlasiť s povinnými kvótami na prerozdeľovanie migrantov.

Foto zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201803156960031-eu-turecko-migranti/

(tom)