To sú teda veci: neodstúpil policajný prezident, ale minister vnútra

To sú teda veci: neodstúpil policajný prezident, ale minister vnútra

A máme tu ďalšie prekvapenie v súvislosti s novou vládou. Už dlhšie obdobie opozícia, mainstream a ulica žiadajú demisiu prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpára. Dnes však neodstúpil policajný prezident, ale… odstupuje minister vnútra Tomáš Drucker. 

Súčasný, ešte zatiaľ, minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) na dnešnom  brífingu na pôde ministerstva vnútra SR oznámil svoju rezignáciu. Nehral sa na mŕtveho chrobáka, nelavíroval, nehľadal nezmyselné výhovorky, ale na rovinu povedal, že odstupuje, pretože nemieni odvolávať policajného prezidenta. Ohromil tým celý mainstream…

Priamo povedal, že odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara nie je podľa neho ani  správne, ani spravodlivé. Preto odchádza sám. Vo svojej funkcii vydržal iba mesiac. Po svojom nástupe si vzal čas na rozhodnutie o osude prezidenta Policajného zboru a rozhodol sa. Jeho rozhodnutie však určite prekvapilo takmer všetkých. Podobný obrat sotva niekto očakával. Vysvetlil však, že svojím krokom chcel zároveň znížiť napätie v spoločnosti.

„Žiadalo sa odo mňa, aby som dokázal znížiť túto polarizáciu, aby som odvolal Tibora Gašpara. Ale ja si chcem zachovať svoju integritu. Ak si myslím, že tvrdé odvolanie Tibora Gašpara nie je správne, tak pokiaľ ja mám vytvárať istú polarizáciu namiesto jej uvoľnenia, si myslím, že za týchto okolností nemám ďalej právo zotrvávať v pozícii ministra vnútra. Preto som sa rozhodol, že podám do rúk pána prezidenta rezignáciu na svoju funkciu,“ uviedol.

Prízvukoval, že chcel „znížiť túto polarizáciu“. Ale znížil ju? Čo sa teda zmení? Vôbec nič. Vedenie SMERu-SD teraz má o jednu zložitú úlohu viac. Musí horúcou ihlou ušiť nového ministra vnútra. Nebude to prechádzka ružovou záhradou, ako si niektorí môžu myslieť. Zásoby SMERu nie sú nekonečné. Teraz si narýchlo vo svojich radoch musia vyhľadať či „vypestovať“ nového ministra vnútra. To bude fuška!

A, ako sme sa už pýtali, čo sa zmení? Nič. Nový minister zasa bude musieť riešiť tú istú horúcu Hamletovu otázku: čo s policajným prezidentom? Zasa je tu hlava úbohého Jorika: byť či nebyť, odvolať či neodvolať? Kritika opozície a manistreamu aj protesty „slušných Slovákov“ budú pokračovať. Budúcemu ministrovi vnútra niet čo závidieť.

Teraz naši „profesionálni veštci“ môžu hádať, prečo odstupuje Drucker. Sú v tom jeho zdravotné problémy? Tomáša Druckera pred štyrmi dňami hospitalizovali v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Dôvodom bola údajne krčná platnička, s ktorou má minister problémy už dlhšie. Kvôli zdravotným problémom zrušil svoj program a… aj rozhodnutie o osude Tibora Gašpára. Boli jeho zdravotné problémy rozhodujúcim faktorom? Nemal sily bojovať v takom stave, alebo za tým je niečo iné? Je isté, že je znechutený.

Žeby pociťoval tlak na odvolanie policajného prezidenta nielen zo strany opozície, ale aj z vlastných radov? Alebo má svoje presvedčenie a odchádza, pretože nemieni konať proti svojmu svedomiu? Na tieto otázky odpoveď najlepšie pozná samotný Tomáš Drucker. Hocijako, ale na jednu otázku predsa odpovedal. Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara nie je podľa neho ani  správne, ani spravodlivé. Tak ho odmietol odvolať.

A tiež sa zachoval ako chlap. Nemienil bečať spolu so stádom, má vlastný názor a postupoval podľa svojho vedomia a svedomia. Nech si každý myslí čo chce: mal odvolať policajného prezidenta, alebo nemal? Mal pravdu – nemal? Ale jedno musí uznať každý. Tomáš Drucker konal tak, ako považoval za správne – aj napriek všetkému. Fakt, zachoval sa, ako chlap. A toto, priznajme si, je veľmi zriedkavý jav v našej politike.

(pal)

Foto: (pal – screenshot tv)