Tradičná rodina či Európska lieková agentúra?

Tradičná rodina či Európska lieková agentúra?

Dnes už je zrejmé, že boj o to, aby sa Európska lieková agentúra (EMA) po londýnskom brexite presídlila, Slovensko nevyhralo. Bratislava nepostúpila ani do druhého kola, kam ju predbehli Amsterdam, Miláno a Kodaň.

Najmenej bodov v prvom kole získala Barcelona. Tam sa pod hlasovanie podpísali politické nepokoje a snaha Kataláncov o samostatnosť. Politická nestabilita znamená okrem iného demonštrácie, dopravné zápchy, ale aj nebezpečenstvo bombových útokov, takže bolo rozhodnuté. Najviac získalo Miláno, nasledovali Kodaň a Amsterdam a pred Barcelonou štvrtá skončila Bratislava. Pôvodne bojovalo osemnásť krajín, niektoré sa kandidatúry vzdali.
Podľa našich politikov hovorilo v náš prospech najmä to, že nemáme žiadnu európsku agentúru. Ale povedzme si pravdu – nie je to trošku málo? Hlavne ak samotní zamestnanci EMA označili Bratislavu za jedno z najmenej atraktívnych miest podľa prieskumu by až 70 percent z nich mohlo odísť, ak by sa jej sídlo prenieslo na Slovensko.
Sídlo agentúry u nás by malo pre nás výhody aj nevýhody, záleží na uhle pohľadu. Okrem medzinárodnej prestíže sa hovorilo o ekonomických, sociálnych aj kultúrnych výhodách, posilnená zdravotníctva v medzinárodnom meradle a lepších možnostiach pre univerzity a výskum. Na rokovania by prichádzali ročne desaťtisíce ľudí, čo by znamenalo lepšie zisky pre cestovný ruch. Ale k negatívam okrem iného patrí, že by ešte viac zdraželi už i tak drahé byty a podnájmy v Bratislave, čo by domáce obyvateľstvo už nemuselo uniesť – teda okrem tých, čo by byty prenajímali a developerov, čo by už i tak preťažené mesto ešte viac zastavali.
A čo bolo okrem iného v hlasovaní argumentom proti? Že Slovensko neuznáva manželstvá ľudí rovnakého pohlavia, čo v liberálnom Amsterdame určite nie je problém… Ale stojí naozaj boj o sídlo európskej agentúry, čo by mohlo naozaj priniesť k nám financie, zmeniť hodnoty tradičnej rodiny?

Foto zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bratislava_Panorama_01.jpg
(iri)