Trump obvinil Clintonovú zo spolupráce s Ruskom

Americký prezident Donald Trump povedal, že je “všeobecne známe”, že neexistuje žiadna dohoda medzi jeho prezidentskou kampaňou a ruskou vládou. Vyhláseniu predchádzalo zverejnenie informácii, že volebný štáb Hillary Clintonovej sa podieľal na financovaní právnickej firmy, ktorá na Trumpa zhromažďovala informácie o prepojení s Moskvou.

“Po mnohých mesiacoch nákladného hľadania je teraz všeobecne známe, že medzi Ruskom a Trumpom neexistuje žiadna tajná dohoda. Tajná dohoda bola s Hillary Clintonovou,” napísal prezident Spojených štátov na sociálnej sieti Twitter.

Trump v tejto súvislosti zrejme narážal na informácie, že nadácia bývalého amerického prezidenta Billa Clintona dostala úplatky výmenou za súhlas s odobrením predaja amerických uránových baní v roku 2010 kanadskej spoločnosti, ktorú vlastní ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom. Tento prípad nazval Donald Trump ako “novodobý Watergate”.

Ďalšia skutočnosť, ku ktorej sa šéf Bieleho domu vyjadril, je informácia o financovaní kampane zameranej na jeho očierňovanie. Agentúra AP zverejnila článok, že Demokratický národný výbor (DNC) a štáb Clintonovej volebnej kampane zaplatili milióny dolárov za to, aby získali materiály o prepojení Donalda Trumpa a jeho volebného tímu na Rusko.

“Je to veľmi smutná správa o politike v tejto krajine,” komentoval situáciu prezident.

Dokument zostavil bývalý britský špión Christopher Steele a informácie v ňom obsahovali kompromitujúci charakter vzťahu medzi Trumpom a Kremľom. Portál BuzzFeed tento materiál zverejnil v decembri 2016. Dohoda o financovaní tejto analýzy bola sprostredkovaná na jar roku 2016 právnickou firmou zastupujúcou Clintonovej volebnú kampaň a DNC.

Advokátsku kancelária Perkins Coie bola kontaktovaná firmou Fusion GPS, ktorá sa venuje politickému výskumu. Fusion GPS na základe požiadavky neidentifikovaného klienta začala počas prezidentských primárok skúmať Trumpa v súvislosti s prepojením na Ruskú federáciu. Spolupráca medzi Perkins Coie a Fusion GPS trvala od apríla 2016. V októbri toho istého roku obdržala Fusion GPS za svoju analýzu peniaze prostredníctvom Perkins Coie od volebnej kampane Hillary Clintonovej a DNC. Dohromady malo ísť o sumu 8,5 milióna dolárov.

Po vlaňajšej novembrovej volebnej prehre kandidátky demokratickej strany sa začali stupňovať útoky voči víťazovi prezidentských volieb Donaldovi Trumpovi. Demokrati niesli ťažko svoju porážku a namiesto hľadania zodpovednosti vo vlastných radoch vytiahli ruskú kartu…

Foto zdroj: http://www.chicagotribune.com/news/nationworld/politics/ct-donald-trump-hillary-clinton-debate-20161009-story.html

(tom)