Trump obvinil Rusov z toho, že neprispievajú k riešeniu severokórejskej krízy

Trump obvinil Rusov z toho, že neprispievajú k riešeniu severokórejskej krízy

Rusko podľa amerického prezidenta neprispieva k riešeniu krízy na Kórejskom polostrove. Donald Trump dodal, že Moskva v tejto súvislosti oslabuje úsilie Číny, ktorá síce pomohla, ale svoje úsilie by podľa jeho slov mohla v tomto smere zintenzívniť.

Šéf Bieleho domu upozornil, že Ruská federácia pomáha Severnej Kórei obchádzať medzinárodné sankcie. Aj z toho dôvodu sa podľa neho Pchjongjang každým dňom približuje k schopnosti zasiahnuť Spojené štáty balistickou raketou.

„Rusko nám so Severnou Kóreou vôbec nepomáha. S čím nám pomôže Čína, to Rusko podpkope,“ posťažoval sa najnovšie Trump.

Vo svojej snahe vraziť klin do spoločnej aliancie Pekingu a Moskvy prezident pochválil Čínu za to, že zastavila KĽDR dodávku ropy a uhlia.

Moskva v reakcii na slová amerického prezidenta o tom, že Rusko nijakým spôsobom nepomáha k riešeniu napätia uviedla, že podobné tvrdenia sú „absolútne nepodložené“. Vyhlásil to námestník ruského ministra zahraničných vecí Igor Morgulov, ktorý v tejto súvislosti upozornil, že Moskva si v plnej miere plní svoje záväzky vyplývajúce z rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Pripomenul tiež, že sankčný výbor Organizácie Spojených národov nevzniesol voči Moskve žiadne výhrady, ktoré by sa vzťahovali k údajnému neplneniu záväzkov zo strany Ruskej federácie.

Na margo možnosti priameho rokovania medzi ním a severokórejským vodcom Kim Čong-unom, Donald Trump vyjadril pochybnosť o úspešnosti podobných rozhovorov. Naopak americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vidí v dialógu s Pchjongjangom riešenie súčasnej krízy.

Pripomíname, že bez účasti Spojených štátov pred nedávnom odštartovali politické rokovania medzi predstaviteľmi Južnej a Severnej Kórey. Ich výsledkom je vytvorenie spoločného ženského hokejového tímu na zimných olympijských hrách juhokórejskom v Pchjongčchangu.

Tam, kde Washington nezasahuje, dokážu lokálni hráči nájsť určité riešenia, ktoré prispievajú k uvoľneniu napätia.

Foto zdroj: http://www.businesspundit.com/donald-trump-is-already-hurting-american-alliances-06-2016/

(tom)