Trump odvolal šéfa diplomacie a nahradí ho riaditeľom CIA

Americký prezident Donald Trump odvolal ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona. Vo funkcii by ho mal vystriedať riaditeľ CIA Mike Pompeo.

Ide o ďalšiu zásadnú personálnu výmenu od Trumpovho nástupu k moci v januári minulého roku. Prezident svoje rozhodnutie oznámil po tom, ako skrátil Tillersonovu pracovnú cestu v afrických štátoch. Dôvodom odvolania majú byť viaceré nezhody medzi Donaldom Trumpom s Rexom Tillersonom. Medzi nimi má byť napríklad odlišný pohľad na riešenie situácie ohľadne jadrovej dohody s Iránom.

Odchádzajúci šéf americkej diplomacie uviedol, že ministerstvo bude dočasne riadiť jeho námestník John Sullivan. Tillerson z funkcie ministra odíde oficiálne k 31. marcu.

„Najdôležitejšie je zabezpečiť hladký prechod na čele diplomacie v čase, keď krajina naďalej čelí dôležitým výzvam v politike aj národnej bezpečnosti,“ vyhlásil vo svojom rozlúčkovom prejave vo Washingtone.

Pripomenul, že jedným z úspechov, ktoré vo funkcii ministra zahraničných vecí dosiahol, bola politika maximálneho tlaku na Severnú Kóreu prostredníctvom sankcií, ktoré Pchjongjang prinútili zasadnúť k rokovaciemu stolu a diskutovať o jadrovom odzbrojení.

Tillerson ďalej varoval pred pokračujúcou politikou Ruska, keď správanie Moskvy označil za znepokojujúce. Na druhej strane vyhlásil, že nie je v nikoho záujme Rusko izolovať.

Za úspešné považuje odvolaný minister aj americké pôsobenie v Sýrii. Dodal však, že v krajine je potrebné toho urobiť ešte veľa.

Z pohľadu Národných Novín by najvýznamnejším príspevkom na stabilizáciu situácie v Sýrii zo strany USA bolo, keby Washington prestal podporovať militantné skupiny, ktoré majú blízko k tzv. islamskému štátu.

Je otázne, či sa Trump odvolaním Tillersona snaží znížiť vplyv tzv. temného štátu na rezort diplomacie. Nový minister Mike Pompeo totiž predstavuje rovnako tvrdú líniu…

Foto zdroj: https://www.rt.com/usa/415125-tillerson-iran-deal-congress-changes/

(tom)