Trump označil Svetovú obchodnú organizáciu za katastrofu

Americký prezident Donald Trump zaútočil na regulátora medzinárodného obchodu, keď vo svojom vyhlásení označil Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) za katastrofu. Jeho administratíva sa snaží opätovne prerokovať všetky obchodné dohody.

Prezident na pondelkovom stretnutí s guvernérmi amerických štátov v Bielom dome povedal, že Spojené štáty prichádzajú kvôli WTO o mnoho peňazí na úkor Mexika a Kanady.

Podobne sa vyjadril aj o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA). Ide o obchodnú dohodu podpísanú v roku 1992, ktorá spája Kanadu, Spojené štáty americké a Mexiko do zóny voľného obchodu. Trump ju označil za najhoršiu obchodnú dohodu, aká bola kedy podpísaná. Dodal, že pre amerických pracovníkov a firmy je taktiež katastrofou. Minulý rok sa vyhrážal, že v prípade ak sa podmienky dohody nezmenia a dokument nebude uprednostňovať záujmy Spojených štátov, tie z NAFTA vystúpia.

Aj keby Spojené štáty od dohody NAFTA odstúpili, nebudú môcť uplatňovať vyššie clá ako päť percent, práve kvôli pravidlám nastavených Svetovou obchodnou organizáciou.

Šéf Bieleho domu opätovne potvrdil svoju podporu americkému oceliarskemu priemyslu a prisľúbil ochotu zaviesť clo na dovoz ocele z iných štátov. Týmto krokom by chcel oživiť americké oceliarne a zvýšiť v tomto odvetví zamestnanosť.

Ministerstvo obchodu už stihlo Trumpovi odporučiť clá na dovoz ocele a hliníka z Číny a iných štátov. Zámerom amerického prezidenta je uplatniť dovoznú prirážku vo výške 24 percent.

Trumpova politika má za následok aj to, že súčasní majitelia košických oceliarní U.S. Steel Košice chcú túto fabriku odpredať inému záujemcovi. Špekuluje sa o čínskej firme He Steel Group, ale aj o česko-slovenskej skupine Moravia Steel.

Foto zdroj: https://www.ft.com/content/b02297b2-fcf3-11e6-96f8-3700c5664d30

(tom)