Trump rozhodol o pokračovaní vojenskej misie v Afganistane

Trump rozhodol o pokračovaní vojenskej misie v Afganistane

Rozhodnutie Donalda Trumpa o pokračovaní vojenskej misie Spojených štátov v Afganistane je jednou z ďalších otočiek, ktoré od nástupu do kresla amerického prezidenta urobil. Ešte počas volebnej kampane totiž podporoval stiahnutie vojakov z krajiny a vojenské misie svojich predchodcov v Bielom dome označoval ako zbytočné.

“Prečo pokračujeme vo výcviku týchto Afgáncov, ktorí potom odzadu strieľajú do našich vojakov? Afganistan je úplne zbytočný. Je čas ísť domov!” napísal Trump v roku 2012 na sociálnej sieti Twitter, čím kritizoval politiku Baracka Obamu o postupnom stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu.

O päť rokov neskôr, ako prezident Spojených štátov podporuje razantnejšiu politiku v Afganistane ako Obama.

Vo svojom prejave k národu 21. augusta vyhlásil, že podľa svojho prvotného inštinktu sa prikláňal k stiahnutiu z Afganistanu. Keď sa však ujal úradu, zistil, že takýto prístup by vytvoril vákuum, ktoré by teroristi vrátane al-Káidy a islamského štátu mohli “okamžite zaplniť”.

“Naše jednotky budú bojovať o víťazstvo,” povedal prezident na vojenskej základni Fort Myer v americkom štáte Virgínia. Zopakoval tak svoje predchádzajúce vyhlásenie, v ktorom uviedol, že americké jednotky zostanú v krajine na neurčitý čas. “Podmienky na mieste – nie svojvoľné časové harmonogramy – budú oddnes riadiť našu stratégiu. Americkí nepriatelia nemôžu vedieť o našich plánoch, vysvetlil šéf Bieleho domu. Povedal tiež, že o počte vojakov sa už odteraz nebude zmieňovať.

Vo vojne v Afganistane od jej začiatku v roku 2001 zahynulo približne 2 400 amerických vojakov. Donald Trump je po Georgeovi W. Bushovi a Barackovi Obamovi v poradí tretím prezidentom, ktorý sľúbil víťazstvo vo vojne. To terajšie má zahŕňať “útočenie na nepriateľov” a “vyhladenie islamského štátu”.

Rovnako sa zaviazal aj k zničeniu al-Káidy a zamedzeniu hnutiu Taliban, aby sa zmocnilo štátu. Zdôraznil tiež, že Spojené štáty sa už nebudú usilovať o pretváranie iných štátov na svoj obraz, ani k využívaniu amerických vojakov na budovanie demokracií v ďalekých krajinách. “Namiesto toho budeme spolupracovať so spojencami a partnermi na ochrane našich spoločných záujmov,” dodal prezident.

Rusko, ktoré sa v strednej Ázii angažuje v rámci úsilia zaistiť v oblasti bezpečnosť, vojenskú prítomnosť USA v Afganistane nedávno kritizovalo. Osobitný vyslanec ruského prezidenta v Afganistane Zamir Kabulov v polovici augusta vyhlásil, že americká kampaň v Afganistane zlyhala. https://narodnenoviny.sk/rusky-diplomat-americania-v-afganistane-zlyhali/

 

 

Foto zdroj:http://www.thedailybeast.com/team-trump-worried-hell-change-his-mind-again-on-afghanistan-war-plan

(tom)