Trump sa vyhráža Venezuele vojenskou intervenciou

Trump sa vyhráža Venezuele vojenskou intervenciou

Hrozby o uskutočnení vojenskej operácie proti Venezuele sú pokusom amerického prezidenta Donalda Trumpa vtiahnuť Latinskú Ameriku do konfliktu a destabilizovať kontinent. Povedal to venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza.

“Venezuela kategoricky odmieta nepriateľské vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom v ktorom sa proti našej vlasti vyhráža vojenskou inváziou,” uviedol Arreaza pre venezuelskú televíziu 12. augusta.

Podľa ministra Trumpovým skutočným cieľom nie je Venezuela, ale skôr nestabilita v Južnej Amerike.

“Neuvážené hrozby prezidenta Donalda Trumpa majú za cieľ vtiahnuť Latinskú Ameriku a Karibik do konfliktu, ktorý neodvratne naruší stabilitu, mier a bezpečnosť v našom regióne,” vyhlásil venezuelský politik.

S Caracasom má v súčasnosti komplikované vzťahy aj juhoamerický obchodný blok Mercosur, ktorý však použitie vojenskej sily proti Venezuele jednoznačne odmieta. Jeho členovia považujú dialóg a diplomaciu za jedinú možnú možnosť, ako v krajine dosiahnuť demokraciu. Vo svojom stanovisku to uviedlo argentínske ministerstvo zahraničia.

Zakladajúci členovia regionálnej obchodnej dohody – Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj – sa začiatkom augusta rozhodli dočasne členstvo Venezuele v Mercosur-e pozastaviť. Dôvodom má byť, že Caracas neimplementoval v rámci domácej legislatívy obchodné a ľudsko-právne normy, ktoré členovia bloku vyžadujú.

Šéf Bieleho domu označil 11. augusta venezuelského prezidenta Nicolasa Madura za “diktátora” a dodal, že kríza v štáte by mohla vyvolať vojenskú reakciu zo strany Spojených štátov. Washington zároveň vyhlásil, že Madurova žiadosť o telefonický rozhovor s Trumpom sa neuskutoční, pokiaľ sa vo Venezuele “neobnoví demokracia”.

Spojené štáty zaviedli minulý týždeň sankcie na osem venezuelských predstaviteľov, po tom ako Biely dom označil júnové parlamentné voľby za nelegitímne”.

Vo Venezuele sa od apríla tohto roku uskutočňuje vlna protivládnych protestov, ktorá si doteraz vyžiadala najmenej 120 mŕtvych.

Foto zdroj: http://www.havanatimes.org/?p=126350

(tom)