Trump: USA by mali a budú s Ruskom vychádzať

Trump: USA by mali a budú s Ruskom vychádzať

Americký prezident Donald Trump vyjadril nádej, že obe jadrové veľmoci “budú spolu vychádzať” a že rusko-americké vzťahy sa nakoniec z rekordne nízkej úrovne dostanú, ak nie na “vynikajúcu, tak prinajmenšom na “dobrú”.

“Dúfam, že budeme mať s Ruskom dobré vzťahy. Hovorím to nahlas a jasne a tvrdím to už roky. Myslím, že je to dobrá vec mať s Ruskom, ak nie vynikajúce, tak aspoň dobré vzťahy,” povedal americký prezident 29. augusta na tlačovej konferencii so svojim fínskym partnerom Saulim Niinistom.

“Je to veľká krajina, je to jadrová krajina a je to krajina, s ktorou by sme mali vychádzať. Myslím si, že nakoniec s Ruskom aj budeme vychádzať,” dodal Trump.

Napriek svojej vízie lepších vzťahov s Moskvou, podpísal Donald Trump začiatkom augusta zákon, ktorým Washington uvalil nové sankcie na Rusko. Urobil tak napriek tomu, že o návrhu sa pôvodne vyjadril, že je “zásadne chybný”. Taktiež kritizoval americký Kongres za to, že ho tlačí do toho, aby ho podpísal.

Na otázku fínskeho novinára, či považuje Rusko za bezpečnostnú hrozbu pre Spojené štáty, šéf Bieleho domu odpovedal, že “bezpečnostnou hrozbou sú viaceré štáty”.

“Ak to bude potrebné, uvedené hrozby zvládneme,” zareagoval americký prezident.

V odpovedi na otázku, akú konkrétnu stratégie by Spojené štáty mohli ponúknuť, v prípade ak sa Rusko rozhodne “vystupňovať” situáciu v oblasti Baltského mora, Trump nechcel špecifikovať. Vyhlásil len, že USA sú “významným ochrancom” tohto regiónu.

Severoatlantická aliancia a jej spojenci plánujú výrazne zvýšiť svoju vojenskú aktivitu na ruských hraniciach v súvislosti s nadchádzajúcim rusko-bieloruskými vojenskými cvičeniami “Západ 2017”, naplánovaných na 14. až 20. septembra.

V rámci demonštrácie sily proti tzv. ruskej hrozbe, precvičuje NATO svoje svaly na všetkých frontoch. Neutrálne Švédsko, ktoré je členom programu NATO “Partnerstvo za mier”, organizuje v období od 11. do 29. septembra mimoriadne vojenské manévre “Aurora 2017”. Fínsko, ktoré rovnako nie je členským štátom Aliancie, sa cvičení taktiež zúčastní.

“Robíme všetko pre udržanie mieru. A práve to robíme v oblasti Baltského mora,” povedal fínsky prezident za prítomnosti šéfa Bieleho domu. Niinisto tiež zdôraznil potrebu dialógu medzi Severoatlantickou alianciou a Moskvou.

Foto zdroj: http://www.esquire.com/lifestyle/news/a50662/donald-trump-social-issues/

(tom)