Trumpov exporadca klamal vyšetrovateľom z FBI. Prezident tvrdí, že dôvod na to nemal, pretože konal zákonne

Trumpov exporadca klamal vyšetrovateľom z FBI. Prezident tvrdí, že dôvod na to nemal, pretože konal zákonne

Moskva označila tvrdenia, že konverzácia medzi bývalým poradcom prezidenta Donalda Trumpa a ruského veľvyslanca v Spojených štátoch, mohla ovplyvniť reakciu Ruska na americké sankcie, za absurdné.

„Flynn nebol v takom postavení, aby mohol žiadať Sergeja Ivanoviča Kisľaka a už vôbec nie, aby očakával, že tieto požiadavky budú tlmočené Vladimírovi Putinovi – celá táto záležitosť je úplne absurdná,“ povedal 4. decembra hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Trumpov exporadca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn sa totiž priznal, že po vlaňajších prezidentských voľbách, ako člen jeho prechodného tímu klamal americkej FBI ohľadne povahy svojich kontaktov s ruským diplomatom.

Bezpečnostné služby Spojených štátov tvrdia, že Flynn im začiatkom tohto roku klamal, keď tvrdil, že Kisľaka nepožiadal, aby „upustil od ďalšej eskalácie situácie v reakcii na sankcie“. Tie sa týkali rozhodnutia predchádzajúcej administratívy Barracka Obamu o vypovedaní 35 ruských diplomatov z USA.

Ruská federácia nakoniec aj odložila svoju odpoveď na tieto kroky, avšak podľa Peskova „rozhodnutie prijal Putin sám a nemožno ho pripísať žiadnym požiadavkám alebo odporúčaniam“.

„Aké informácie dostane Putin od svojich veľvyslancov, nie je nikoho záležitosťou. Ruský prezident sa rozhoduje nezávisle na základe národných záujmov Ruska,“ vysvetlil hovorca Kremľa.

Obsah telefonických rozhovorov medzi Flynnom a Kisľakom bol monitorovaný americkými spravodajskými službami. FBI v tejto súvislosti Trumpovho exporadcu v januári vypočúvala. Nasledujúci mesiac Flynn zo svojej funkcie rezignoval a pripustil, že viceprezidentovi Mikeovi Penceovi poskytol „neúplné informácie“ o svojich rozhovoroch s ruským ambasádorom.

Donald Trump vo svojej reakcii uviedol, že Flynn nemal žiaden dôvod zavádzať americké orgány, pretože „jeho konanie bolo v tomto smere zákonné a nemal čo skrývať“. Dôvodom, prečo by ho musel odvolať podľa neho bolo, že neinformoval FBI a Pencea pravdivo.

Ako vidieť, v Spojených štátoch namiesto riešenia dôležitých spoločenských a ekonomických otázok sa pozornosť neustále sústreďuje na fiktívny problém údajného zasahovania Moskvy do amerických volieb. Touto témou je následne dopovaná verejnosť a médiá tak odpútavajú pozornosť od relevantných problémov.

Foto zdroj: http://www.breitbart.com/big-government/2017/02/15/timeline-mike-flynn-controversy/

(tom)