Trumpovo rozhodnutie uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela bude mať dopad na celý svet

Trumpovo rozhodnutie uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela bude mať dopad na celý svet

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela otvorí dvere novej kríze na Blízkom východe. Pre spravodajský portál Sputnik to uviedol palestínsky veľvyslanec v Saudskej Arábii. Basem Al-Aga varoval pred dôsledkami tohto kroku nielen na palestínsko-izraelský konflikt, ale aj pre celý svet.

Podľa jeho názoru, premiestnenie veľvyslanectva Spojených štátov do Jeruzalema bude znamenať akceptovanie izraelskej okupácie, čo v konečnom dôsledku podkope snahy o dosiahnutie mieru v regióne.

„To je to, čo robí veľká mocnosť, ktorá by mala chrániť medzinárodné právo,“ povedal Al-Aga Dodal, že uznanie Jeruzalema Trumpovou administratívou za izraelské hlavné mesto, by znamenalo výsmech medzinárodnému právu a prijatým príslušným rezolúciám.

Zdôraznil, že pozícia Palestíny a celého arabského sveta je v tejto otázke všeobecne známa. „Každý varuje Spojené štáty o možných nebezpečných dôsledkoch tohto rozhodnutia,“ poznamenal palestínsky ambasádor.

Podobne sa vyjadrila aj šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová, ktorá 5. decembra vyhlásila, že tento krok môže podkopať mierový proces na Blízkom východe a riešenie otázky v podobne dvoch štátov – Palestíny a Izraela.

Palestínsky diplomat načrtol, že v dôsledku najnovšej situácie uskutoční palestínsky prezident Mahmúd Abbás mimoriadne stretnutie predstaviteľov Palestíny a lídrov arabských štátov. Pripomenul tiež, že kroky Washingtonu de facto odzrkadľujú akceptovanie okupácie Izraelom a výstavby nových osád na územiach obývaných Palestínčanmi.

Po provokáciách voči Severnej Kórey je najnovšia politika Spojených štátov dôkazom toho, že vojensko-priemyselný komplex USA a tzv. temný štát sa z posledných síl usilujú o stupňovanie napätia vo svete.

Foto zdroj: https://www.jmberlin.de/en/exhibition-welcome-to-jerusalem

(tom)