Turecko má s NATO ďalší konflikt

Turecko má s NATO ďalší konflikt

Penzionovaný dôstojník tureckej armády vrátil naspäť medailu NATO na protest proti škandálu, ktorý sa odohral počas vojenského cvičenia Aliancie v Nórsku. Počas neho boli zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk a súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označení ako nepriatelia.

Zafer Oguz získal medailu Severoatlantickej aliancie za svoju účasť v misii roku 2010 v Afganistane, kde slúžil ako súčasť Medzinárodných bezpečnostných a pomocných síl (ISAF) pod záštitou NATO. Ako vyhlásil, na protest sa rozhodol ocenenie vrátiť.

“Až do spomínaného incidentu som mal medailu vo svojom dome vystavenú na najlepšom mieste. Neskôr som sa rozhodol, že certifikát a medaila patria NATO a nie do môjho domu. Takže som ich zaslal veliteľstvu tureckých pozemných síl, aby ich doručili naspäť do NATO,” vysvetlil bývalý vojak, ktorý svojim bývalým kolegom odporučil, aby jeho príklad nasledovali.

Ako dôvod svojho konania označil minulotýždňový incident, ktorý sa odohral počas výcviku Trident Javelin v Nórsku. Zakladateľ Turecka Mustafa Kemal Atatürk bol v rámci simulovaného počítačového cvičenia spolu s terajším tureckým prezidentom umiestnený na tzv. zozname nepriateľov.

Ankara v reakcii na udalosť, ktorú vyhodnotila ako pošpinenie tureckých lídrov, stiahla z cvičení Trident Javelin 40 svojich vojakov. Severoatlantická aliancia sa neskôr za tento incident ospravedlnila. Z chybného konania obvinila nórskych civilných dodávateľov.

Tureckí predstavitelia vyjadrili ostrý protest nad incidentom a spochybnili budúce členstvo Turecka v NATO. Prezident Erdogan vyhlásil, že jednoduché ospravedlnenie od vedenia Aliancie nestačí. Jeho poradca povedal, že prítomnosť tureckého národa v Aliancii je otázna. Podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag v tejto súvislosti povedal, že incident “by sa nemal zamiesť pod koberec”.

Ako vidno zákulisie svetovej politiky sa pomaly ale isto pripravuje na postupný pád západného impéria. Pre mnohých sa tieto udalosti budú zdať ako menej významné výkriky do tmy. Podľa Národných Novín však dopĺňajú mozaiku, ktorá po svojom zložení bude postupne v tomto smere dávať viacerým zmysel…

Foto zdroj: https://www.wsj.com/articles/nato-apologizes-for-offending-turkey-1510941321

(tom)