Turecko sa vyhráža, že dá EÚ zbohom

Turecko sa vyhráža, že dá EÚ zbohom

Turecko dá Európskej únii zbohom v prípade ak tá odmietne “otvoriť nové kapitolyo jeho vstupe do bloku. Uviedol to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyhláseniu predchádzal výrok európskeho komisára, ktorý sa vyjadril, že akcie a politika Ankary znemožňujú splniť kritériá EÚ na vstup Turecka do Únie.

“Odteraz nie je iná možnosť ako otvorenie kapitol, ktoré ste ešte neotvorili. Ak ich neotvoríte, tak potom zbohom,” vyhlásil Erdogan 2. mája na slávnosti pri príležitosti jeho návratu do vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Jeho komentár zaznel po tom, ako eurokomisár pre rozšírenie EÚ Johannes Hahn vyhlásil, že obmedzenia Turecka týkajúce sa slobody tlače, masového zatýkania a obmedzovania občianskych práv spôsobili, že krajina týmito krokmi znemožňuje splniť kritériá EÚ. Nedá sa povedať, že kresťanskú časť Európy by to malo mrzieť…

Hahn 2. mája uviedol, že o pravidlách EÚ sa “nevyjednáva”, a že blok nebude diskusie s Ankarou ohľadne “situácie v oblasti ľudských práv” dávať bokom.

“Každému je v súšasnosti jasné, že Turecko sa európskej perspektíve prinajmenšom vzďaľuje,” povedal Hahn. Dodal tiež, že “neexistuje žiadna verzia tureckej demokracie. Existuje len demokracia…”

Ankara a Brusel rokujú o možnosti vstupu Turecka do EÚ už niekoľko rokov. Tieto rozhovory boli pribrzdené po rozsiahlych zásahoch Erdogana v dôsledku neúspešného pokusu o prevrat, ktorý sa v krajine uskutočnil v júli roku 2016.

Napätie vo vzájomných vzťahoch sa ešte viac prehĺbilo po výsledkoch aprílového referenda, ktoré umožnilo Erdoganovi získať rozsiahle právomoci v oblasti štátnych záležitostí. Tie sa týkajú legislatívy, financií, menovania štátnych predstaviteľov, ako aj občianskej spoločnosti. Európska komisia (EK) navyše vyzvala na vyšetrenie údajných nezrovnalostí v referende pri samotnom hlasovaní.

V roku 2016 sa Ankara s EÚ dohodla na riešení utečeneckej otázky, v rámci ktorej sa Turecko zaviazalo prijať späť do svojej krajiny všetkých nelegálnych migrantov, ktorí sa preplavili do Grécka. Výmenou malo byť zrýchlenie rozhovorov o členstve Turecka v Únii a niekoľko miliardová pomoc ohľadne migrantov, ktorú Únia Ankare poskytla.

Turecko tiež bojuje za možnosť bezvízového cestovaniu do schengenskej zóny. Únia sa však vyjadrila, že Ankara musí najprv splniť 72 podmienok. Kľúčovou z nich je, aby krajina zmiernila prísne protiteroristické zákony tak, aby dohoda mohla pokračovať.

Erdogan sa však opakovane vyhrážal, že dohodu zlikviduje v prípade, ak Brusel nebude dodržiavať svoju časť  dohody. Takýto krok by mohol mať za následok nový príliv utečencov na starý kontinent, čomu chce EÚ zabrániť.

 

Foto zdroj:http://hnonline.sk/svet/794916-prisny-vladca-turecka-kto-je-recep-tayyip-erdo-an

(tom)