Turecký minister zahraničných vecí vyzval Američanov, aby sa stiahli zo severu Sýrie

Turecký minister zahraničných vecí vyzval Američanov, aby sa stiahli zo severu Sýrie

Spojené štáty musia stiahnuť svoje jednotky zo oblasti mesta Manbídž na severe Sýrie a ukončiť svoju podporu kurdským milíciám v tejto oblasti. Cez víkend to oznámil turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Poznamenal tiež, že zo strany Američanov chce vidieť konkrétne kroky a nie iba sľuby.

Turecká uskutočňuje v kurdskej enkláve Afrín ofenzívu pod názvom „Olivová ratolesť“, ktorej zámerom je vyhnať z tejto oblasti členov kurdských milícií, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Rusko vyjadrilo svoje znepokojenie nad situáciou v oblasti a vyzvalo všetky strany, aby rešpektovali hranice Sýrie.

Vojenská operácia vlády v Ankare naštrbila vzťahy medzi tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dôvodom je, že Turecko príslušníkov YPG obviňuje z prepojenia na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorú vláda považuje za teroristickú organizáciu a Američania týmto kurdským milíciám dodávajú zbrane.

Erdogan varoval, že turecká armáda sa presunie do blízkosti mesta Manbídž, kde sú v súčasnosti rozmiestnení americkí vojaci. Šéf tureckej diplomacie Čavušoglu vyzval Washinghton, aby podporu kurdským bojovníkom ukončil. Prezident Trump však vyhlásil, že operácia „Olivová ratolesť“ prispieva k destabilizácii situácie Sýrii. Pri tejto príležitosti vyzval Turecko, aby bolo opatrné a vyhlo sa akýmkoľvek krokom, ktoré by mohli vyvolať konflikt medzi tureckými a americkými vojakmi.

Pripomíname, že Spojené štáty po porážke islamského štátu v Sýrii vyvíjajú všemožné aktivity, aby mohli situáciu v Sýrii aj naďalej ovplyvňovať.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/middleeast/201703111051474841-assad-us-military-manbij/

(tom)