Tusk: Migrácia bude dlhodobým problémom

Predseda Európskej rady Donald Tusk rokoval vo Viedni s novým rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Témou ich vzájomného rozhovoru bola utečenecká politika, budúcnosť Európskej únie, ale aj nadchádzajúce predsedníctvo EÚ, ktorému od júla tohoto roku bude predsedať Rakúsko.

Šéf rakúskej vlády po rozhovore s Tuskom oznámil, že Rakúsko bude 20. septembra tohto roku hostiť samit Európskej únie o migrácii. Jeho cieľom má byť boj s nelegálnou migráciou.

Donald Tusk pri tejto príležitosti vyhlásil, že najväčšou výzvou pre nadchádzajúce roky je riadenie toku migrantov prichádzajúcich do Európy. Priznal, že s rakúskym kancelárom má na tému migračnej politiky podobné názory. Vyjadril tiež potrebu nájsť riešenie, ktoré zabezpečí, že Európska únia môže spoločne s národnými štátmi zvládnuť budúce migračné prúdy dostatočne a bez vytvárania vzájomných rozporov medzi jej členskými štátmi.

V tejto súvislosti vyzdvihol potrebu, aby k riešeniu problému prispeli svojou mierou všetky štáty eurobloku. Šéf Európskej rady tým v podstate odkazoval predovšetkým na štáty Vyšehradskej štvorky, ktoré sa odmietajú zúčastniť schémy nariadenej Bruselom, ktorá hovorí o proporčnom prerozdeľovaní utečencov.

„Musíme skoncovať s deštruktívnymi emóciami týkajúcimi sa problému relokácie, pretože tie naďalej podporujú populizmus a rozdeľujú Európu,“ povedal Tusk.

Je zaujímavé počúvať na jednej strane tak pekný politický slovník a na strane druhej hrubým spôsobom ignorovať fakt, že k migračnej kríze svojou politikou deštruovať nepohodlné režimy, prispeli práve štáty Západu.

Foto zdroj https://www.news.at/a/tusk-kritisiert-destruktive-emotionen-in-eu-fluechtlingsdebatte-9004843:

(tom)